Obserwuj w Google News

Jak nie wywieszać flagi państwowej? Za taki błąd można dostać mandat

2 min. czytania
Aktualizacja 07.11.2023
07.11.2023 12:13
Zareaguj Reakcja

Przed Świętem Niepodległości flagi Polski są rozwieszane na terenie miast i wsi w całym kraju. Wielu z nas wciąż dba też o to, by barwy narodowe znalazły się w oknach czy na balkonie. Warto przypilnować, by były one właściwie eksponowane, bo, co może być zaskakujące, za nieodpowiednie wywieszenie flagi grozi nam mandat.

Jak nie wywieszać flagi państwowej? Za taki błąd można dostać mandat
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Flaga państwowa, według ustawy, musi mieć kształt prostokąta o stosunku boków 5:8. Jeśli te proporcje nie zostaną zachowane, według ustawy z dnia 1 sierpnia 1919 r. o godłach i barwach Rzeczypospolitej Polskiej będzie ją można nazwać jedyne „flagą stanowiącą barwy narodowe”.

Flaga państwowa: za to grozi mandat

Flaga państwowa jest chroniona przepisami, w związku z czym nie można na jej tle umieszczać wzorów czy napisów. Zgodnie z Kodeksem wykroczeń "kto narusza przepisy o godle, barwach i hymnie RP, podlega karze aresztu lub grzywny (na sprawcę wykroczenia można nałożyć mandat do 500 zł)". Podobnie stanowi Kodeks karny (art. 137). W artykule 137 czytamy, że: „Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.

Co ważne, mandat grozi tylko za uszkodzenie lub niszczenie flagi państwowej, gdyż jest to złamanie przepisów o ochronie symboli narodowych. W przypadku umieszczania napisów na fladze, która nie ma zachowanych proporcji 5:8, a więc jest flagą stanowiącą barwy narodowe, zakaz umieszczania napisów nie obowiązuje.

Nie przegap

Flaga państwowa: wymiary. Jak wieszać narodowe barwy?

Szczegółowe zalecenia dotyczące ekspozycji flagi znajdziemy w wynikach kontroli Naczelnej Izby Kontroli, która w kwietniu 2005 roku zbadała używanie symboli państwowych przez organy administracji publicznej i obywateli. Urzędnicy w raporcie zalecają, by flaga nie dotykała podłogi ani nie była zamoczona w wodzie. Do tego, w czasie ulewy lub podczas bardzo silnej wichury flagę należy zdjąć.

Biało-czerwone barwy muszą być też czyste, wyprasowane, a gdy je wywiesimy, materiał powinien być przymocowany tak, by nie uległ zerwaniu. Jeżeli flaga zaplącze się dookoła drzewca, trzeba ją rozplątać, a gdy z powodu warunków atmosferycznych ulegnie zniszczeniu, nie można wyrzucać jej do śmietnika. Powinno się wówczas spalić materiał lub pociąć tak, by rozdzielić barwy. 

Pozostałe zasady dotyczące flagi państwowej mówią też, że nie należy na niej umieszczać żadnych napisów, rysunków, znaków, liter lub obrazków. Ta reguła nie obowiązuje przy fladze stanowiącej barwy narodowe. Do tego, osoby z umieszczonym na ubraniu wizerunkiem godła lub flagi powinny zachowywać się godnie. "Niedopuszczalne jest także niszczenie lub uszkadzanie godła lub flagi ani niegodne zachowanie przy symbolach. Nie należy również nadużywać symboli państwowych podczas akcji protestacyjnych organizowanych przez grupy zawodowe lub społeczne, jeżeli nie jest to związane z walką o dobro całego narodu" - informuje NIK we wnioskach pokontrolnych. 

Radio ZET/ Naczelna Izba Kontroli/pogotowieflagowe.pl/gazeta.pl