Obserwuj w Google News

Trudno ci wytrwać w noworocznych postanowieniach? Sprawdź, dlaczego tak się dzieje

2 min. czytania
10.01.2023 16:01
Zareaguj Reakcja

Realizacja noworocznych postanowień nie zawsze jest łatwa. Często rezygnujemy z nich już po kilku miesiącach, a czasami nawet wcześniej. Dlaczego tak się dzieje? Oto kilka możliwych przyczyn.

Postanowienia noworoczne
fot. Shutterstock

Początek nowego roku to czas podsumowań, ale też snucia różnych planów. Wiele osób wykorzystuje ten moment na wprowadzenie zmian do swojego dotychczasowego życia. Mogą mieć one związek zarówno ze sferą zawodową, jak i prywatną. Dla jednych będzie to zmiana dotychczasowej diety, nauka nowego języka czy spełnienie marzeń o podróżowaniu. Niestety bardzo często nie jesteśmy konsekwentni w realizacji noworocznych postanowień i już po krótkim czasie nasz zapał gdzieś zanika. Może wynikać to z wielu różnych przyczyn.

Redakcja poleca

Stawiasz sobie zbyt odległe cele

Częstym błędem, jaki popełniamy przy realizacji noworocznych postanowień, jest wyznaczanie sobie zbyt ambitnych celów, które są trudne do wykonania w krótkim czasie. Lepiej jest powiedzieć sobie, że opanujemy np. konkretną ilość słów w obcym języku czy przeczytamy określoną ilość książek do końca tygodnia niż roku. Jeżeli cel jest bardzo odległy, tracimy motywację. Z kolei szybkie, widoczne efekty zachęcają nas do dalszej pracy.

Nie określasz priorytetów

Zbyt duża ilość noworocznych postanowień może sprawić, że szybko się w nich pogubimy. Przysłowiowe łapanie kilku srok za ogon nie jest w tym przypadku dobrym pomysłem. Wyznacz jeden czy dwa cele, na których najbardziej zależy ci w ciągu danego roku i staraj się wytrwale dążyć do ich realizacji.

Zobacz także: 8 postanowień noworocznych, które łatwo wdrożyć w życie 

Nie spisujesz swoich postanowień

Często zapominamy o spisaniu naszych noworocznych postanowień. To znacznie ułatwia ich realizację. Możesz to zrobić na różne sposoby. Jeżeli twoim celem jest ograniczenie wieczornego podjadania, powieś kartkę z tym postanowieniem na lodówce. Gdy natomiast przyrzekłeś sobie, że od nowego roku zaczniesz wcześniej wstawać, ustaw ramkę z takimi słowami na swojej szafce nocnej, abyś o poranku zawsze miał ją przed oczami. Dobrym pomysłem jest również tworzenie także tzw. "mapy marzeń". Zwizualizowane cele w postaci zdjęć czy innych materiałów lepiej działają na naszą podświadomość i sprawiają, że ich osiąganie staje się bardziej ekscytujące.

Porównujesz się z innymi

Koleżanka zrzuciła już kilka kilogramów, a twoja waga nadal stoi w miejscu? Takie porównywanie się z innymi może prowadzić jedynie do frustracji i wcale nie pomaga w osiąganiu celów. Jedyną osobą, z którą powinniśmy się mierzyć w tym przypadku, jesteśmy my sami. Każde podnoszenie sobie poprzeczki może być dla nas źródłem satysfakcji i sprawiać, że łatwiej nam będzie pokonywać swoje słabości.

Zobacz także: ''W przyszłym roku zadbam o zdrowie''. Jak zrealizować postanowienia noworoczne?