,

Jak kobiety rozumieją własną wyjątkowość? Odpowiadają trzy pokolenia Polek [wnioski z badania]

Dzień Kobiet to świetny pretekst do rozmowy o sytuacji kobiet w Polsce. Silne poczucie własnej wartości daje kobietom motywację do codziennych działań. Każda z nas jest inna, musimy radzić sobie z innymi wyzwaniami, ale właśnie to czyni nas wyjątkowymi. O tym, co buduje nasz dobrostan opowiedziały kobiety w różnym wieku, na zupełnie odmiennych etapach życia. Jakie atuty są dla nas najcenniejsze?

Jak kobiety rozumieją własną wyjątkowość? Odpowiadają trzy pokolenia Polek [wnioski z badania]
fot. Shutterstock

Od czego zależy to, jak kobiety postrzegają same siebie? Odpowiedź na to pytanie daje najnowsze badanie firmy Herstories na zlecenie Radia ZET i firmy Deichmann, w którym wzięło udział 600 Polek w wieku od 18 do 58 lat. Jedno jest pewne: w zależności od wieku zmienia się nasz sposób patrzenia na własną urodę, inteligencję i wydarzenia życiowe. To, co dla młodych kobiet może być kompleksem, z wiekiem staje się mało istotne. To dobra wiadomość: z wiekiem kobiety nieco mniej dręczą demony związane z subiektywnym poczuciem mniejszej atrakcyjności fizycznej i porównywaniem się do innych kobiet w tym obszarze.

Okazuje się, że dużo lepiej wychodzi nam mówienie dobrze o innych kobietach niż o sobie: niezależnie od przynależności pokoleniowej kobiety w znakomitej większości zgadzają się, że każda kobieta jest inna i dlatego wyjątkowa. Aż połowa ankietowanych stwierdziła, że „całkowicie się z tym zgadza”. Jednak w odniesieniu do siebie samej już trudniej jest udzielić takiej odpowiedzi. O swojej całkowitej wyjątkowości przekonanych jest około 30 procent kobiet z pokolenia w wieku 27-58 lat, a wśród kobiet poniżej 26 roku życia uważa tak tylko 23 proc.

Kobiety, które są matkami bardzo doceniają relację z dzieckiem: dla ponad 90 procent z nas to najważniejsze źródło poczucia wyjątkowości. Kolejne miejsca zajmują: relacja z partnerem (lubimy wiedzieć, że jesteśmy kochane) i niezależność finansowa.

Czy Polki akceptują i lubią swój wygląd?

Mogłoby się wydawać, że im jesteśmy młodsze, tym łatwiej nam polubić własne ciało, tymczasem to właśnie nastolatki i kobiety po 20. roku życia są dla siebie najbardziej surowe.
Badania jasno wskazują, że to wygląd buduje poczucie wyjątkowości silniej u kobiet z pokoleń Y i Z niż u tych z pokolenia X. Młode dziewczyny cenią sobie seksowny wygląd, ładny makijaż, gładką skórę. Kobiety Zetki porównują się często do innych kobiet (66%). Wyniki wskazują, że taka tendencja zdecydowanie zmniejsza się z wiekiem

Z biegiem czasu rozumiemy, że takie działanie nie ma sensu; zaczynamy akceptować siebie takimi, jakimi jesteśmy. Powoli opuszczają nas demony związane z dążeniem do ideału… który nie istnieje. Potrzeba jednak czasu, by to zrozumieć. Kobiety po pięćdziesiątce najbardziej cenią sobie wyjątkowe talenty (75 procent badanych) i inteligencję (73 proc.).

Kim jest kobieta wyjątkowa według Polek z pokolenia Z, Y i X? Ciekawe wnioski

W zależności od wieku inaczej postrzegamy cechy, które czynią nas wyjątkowymi. Dla młodszych kobiet wyjątkowość to przede wszystkim pewność siebie, odwaga, sympatia innych i uroda. W każdym pokoleniu co najmniej ¾ kobiet uważa, że można być szczęśliwą singielką. Ponad 50 proc. badanych uważa, że można osiągnąć szczęście bez dzieci. Ponad 50% uważa, że można być szczęśliwą bez dzieci, a w pokoleniach Y i Z znacznie więcej (Y: 68%, Z: 86%).

Choć w wielu kwestiach się zgadzamy, dla każdej z nas szczęście oznacza co innego. Badania potwierdziły jednak, że im jesteśmy starsze, tym mniej porównujemy się z innymi. Być może to w tym tkwi tajemnica spokoju, który pojawia się z upływem lat. Jedno jest pewne: warto pielęgnować w sobie poczucie wyjątkowości. To między innymi ono sprawia, że każdego dnia sprawdzamy się na tylu polach: w pracy, w domu, wychowując dziecko czy pielęgnując związek.

Zainteresował Cię ten temat? Chcesz dowiedzieć się więcej? Sięgnij do raportu: