Obserwuj w Google News

Jak długo powinien trwać urlop? Naukowcy nie mają wątpliwości

2 min. czytania
01.06.2023 11:33
Zareaguj Reakcja

Wszystkie osoby pracujące zatrudnione na umowie o pracę wiedzą, jak dobrze smakuje urlop. Teraz wypoczynek od obowiązków zawodowych znalazł swoje uzasadnienie w nauce. Badacze wskazali, jak długo powinien trwać urlop, by pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie.

Urlop korzystnie wpływa na nasze zdrowie.
fot. Artur Barbarowski/East News

Długo oczekiwany urlop oddziałuje korzystnie nie tylko na nasze zdrowie psychiczne i emocje, ale przyczynia się też do dobrego stanu fizycznego. Takie wnioski wysnuwają z najnowszego badania jego autorzy. Jeden z nich – dr Ty Ferguson z University of South Australia – zauważa, że przerwa od dobrze znanej nam rutyny życia prywatnego i zawodowego może mieć znakomite skutki.

Dane zbierano przez 13 miesięcy, a grupę badawczą stanowiło ponad 300 dorosłych Australijczyków, noszących podczas swoich wakacji specjalne opaski monitorujące.

Zobacz także: Pojechała z chłopakiem na weekend do jego mamy. Po powrocie wysłał jej rachunek za śniadanie

W czasie urlopów uczestnicy spali o średnio 21 minut dłużej, a ich siedzący tryb życia skrócił się o prawie pół godziny. Odnotowano też zauważalne wydłużenie codziennej aktywności fizycznej – w szczególności wśród osób, które spędzały urlop na biwakowaniu, wędkowaniu i pieszych wycieczkach. Naukowcy ustalili, na jak długie wakacje powinniśmy się decydować, by skorzystało na nich nasze zdrowie.

Urlop ma wpływ na twoje zdrowie. Zaplanuj tyle dni wakacji

Najbardziej pozytywny wpływ przerwy od pracy na zdrowie zauważono u tych uczestników, których urlopy trwały tydzień lub dwa. Według dr Fergusona właśnie tyle czasu zajmuje nam przyzwyczajenie się do innego funkcjonowania:

To wystarczająco długo, by osoba mogła „osiąść” w zmianie w nowej rutynie spędzania czasu.

We wnioskach odnotowanych w streszczeniu badania "How do 24-h movement behaviours change during and after vacation?" zwraca się uwagę na odejście od nawykowych zachowań ruchowych i rozszerzenie ich. Dr Ferguson zauważa jednak, że chociaż najkorzystniejszy dla zdrowia urlop faktycznie powinien trwać od tygodnia do dwóch, to każda przerwa od pracy dobrze nam robi.

Redakcja poleca

Urlop - nie długość, a częstotliwość? Naukowcy mówią o nawykach

Portal Verywell Health, który poinformował o wynikach badania, dotarł również do danych z niewielkiego badania sprzed kilku lat. Wyniki potwierdzają, że każdy urlop niesie korzyści dla pracy serca; może chronić też przed wysokim ciśnieniem krwi i poziomem cukru. Badanie przygotowane m.in. przez pracowników nowojorskiego Syracuse University przyjęło jednak odmienną nieco odmienną metodologię i skoncentrowało się nie na długości, a na częstotliwości urlopu. Zdaniem jednego z autorów – dr Bryce’a Hruski – wakacje powinno rozkładać się racjonalnie podczas trwania całego roku:

Wakacje – podobnie jak inne ważne zachowania zdrowotne – mogą być jak najbardziej korzystne dla naszego zdrowia, jeśli uczynimy z nich nawyk zintegrowany z naszym życiem.
Doda w białej sukience w czarne kropki i z czerwonymi ustami
10 Zobacz galerię
fot. VIPHOTO/East News

Zobacz także: Zaręczyli się po dwóch dniach znajomości. A to miał być tylko wakacyjny romans

RadioZET.pl/verywellhealth.com/researchgate.net/National Library of Medicine