Obserwuj w Google News

Ile dać księdzu na kolędę 2023? Kapłan upomina: widzę wiele nierozumienia

2 min. czytania
29.11.2023 10:13
Zareaguj Reakcja

Jak grubą kopertę należy wręczyć kapłanowi w czasie wizyty duszpasterskiej? To temat, który co roku przed świętami Bożego Narodzenia wraca jak bumerang i budzi kontrowersje. Kapłan Adrian Chojnicki, który aktywnie działa w mediach społecznościowych postanowił rozwiać wątpliwości wiernych. W jednym z filmów wyznał, ile tak naprawdę powinna wynosić ofiara dla księdza.

Ile dać księdzu na kolędę 2023
fot. Damian KLAMKA/East News

Tuż po Bożym Narodzeniu, które zbliża się nieubłaganie, w Polsce odbywa się tzw. wizyta duszpasterska. Wówczas księża pukają do drzwi wiernych, należących do ich parafii, by pobłogosławić domostwa i pomodlić się wspólnie z domownikami. Wierni czują się zobowiązani, aby w czasie kolędy wręczyć kapłanowi kopertę z datkiem. Ten zwyczaj wzbudza jednak coraz więcej kontrowersji.

Czy księża muszą chodzić po kolędzie? Prawo mówi jasno

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że wizyta duszpasterska jest obowiązkiem kapłanów – wspomina o niej bowiem prawo obowiązujące w Kościele.

„Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznawać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza w niepokojach i smutku, oraz umacniając ich w Panu, jak również – jeśli w czymś nie domagają” – możemy przeczytać w Kodeksie Prawa Kanonicznego. Chociaż wspomniana zasada nie określa dokładnego czasu, w którym ma odbyć się wizyta duszpasterska, zwyczajowo przyjęło się, że księdza „chodzą po kolędzie” tuż po Bożym Narodzeniu.

Zobacz również:  Quiz. Jesteś katolikiem? Rozwiąż ten test z religii. Niektóre pytania mogą cię zaskoczyć

Ile dać księdzu na kolędzie? Kapłan postawił sprawę jasno

Co roku dyskusję prowokuje też pytanie: ile pieniędzy wręczyć księdzu w kopercie podczas wizyty duszpasterskiej? Zwyczajowo kapłan, który odwiedza domostwo, dostaje bowiem od wiernych ofiarę pieniężną. O kwotach krążą legendy. Datki potrafią wynosić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Ponadto niektórzy domownicy czują się zobowiązani, by pieniądze podarować również towarzyszącym duszpasterzowi ministrantom. Wówczas sumka robi się naprawdę pokaźna.

Adrian Chojnicki – kapłan, który aktywnie działa w mediach społecznościowych, postanowił w jednym z filmów wyjaśnić, jaka kwota powinna znaleźć się w kopercie dla księdza. „Leży mi temat na serduchu, a widzę wiele nierozumienia” – zaznaczył w opisie nagrania.

Redakcja poleca

Zdaniem duchownego wierni nie muszą dawać kapłanowi żadnej zapłaty. „Ofiara jest dobrowolna. Jeśli ktoś chce złożyć ofiarę, to ją daje. Jeśli ktoś nie chce, to jej po prostu nie daje. Tak samo wizyta duszpasterska – jest sprawą dobrowolną. Jeśli nie chcesz wpuszczać kolędy, masz do tego prawo” – podkreślił kapłan. „Miałem wiele domów, w których nie przyjmowałam ofiary, ktoś mi tej ofiary nie dawał i powiem szczerze, że nawet miałem radość z tego. (…) Mam wrażenie, że czasami sprowadzamy kolędę do pieniądza, a pomijamy jej sens i istotę i przykro mi z tego powodu” – dodał.