Obserwuj w Google News

Najlepsza godzina na sen. Obudzisz się wypoczęty jak nigdy wcześniej

2 min. czytania
24.03.2023 11:07
Zareaguj Reakcja

O której powinniśmy położyć się do łóżka, jeśli rano chcemy obudzić się wypoczęci, rześcy i pełni energii? Eksperci twierdzą, że kładziemy się do snu zdecydowanie za późno. To niekorzystnie wpływa na nasz organizm. Sprawia, że wciąż czujemy się niewyspani i zmęczeni. Czy istnieje najlepsza godzina na pójście spać? Okazuje się, że tak.

O której iść spać
fot. shutterstock/Stock-Asso/ Idealna godzina na sen

Podczas snu nasz organizm się regeneruje. Jeśli chcemy cieszyć się dobrym zdrowiem i mieć energię do działania, musimy dbać o jakość naszego nocnego wypoczynku. Eksperci nie mają złudzeń: wysypiając się zmniejszamy ryzyko chorób serca, mózgu i korzystnie wpływamy na sprawność układu hormonalnego.

Budzisz się zmęczony? To prawdopodobna przyczyna

Jak poprawić jakość snu? Lekarze twierdzą, że zdrowy, dorosły człowiek potrzebuje osiem godzin snu na dobę. W tym czasie nasz organizm potrafi się w pełni zregenerować. Okazuje się jednak, że ważne jest nie tylko to, jak długo śpimy, ale również to, o której godzinie kładziemy się do łóżka.

Redakcja poleca

Niestety eksperci nie mają dobrych wiadomości na „nocnych marków”. Zdaniem specjalistów kładąc się spać zbyt późno, zaburzamy naturalny cykl dobowy. To niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie, a także samopoczucie. Sprawia, że nieustannie odczuwamy zmęczenie i rozdrażnienie. Trudniej jest nam się skupić i skoncentrować. Jesteśmy też bardziej narażeni na stres oraz choroby cywilizacyjne m.in.: otyłość, cukrzyce, depresje.

O której powinniśmy położyć się do snu
fot. fot. shutterstock/fizkes / O której powinniśmy położyć się do snu?

Zobacz również:  Po co śpimy? Na każdym etapie życia sen ma inne znaczenie

Idealna godzina na sen. Organizm w pełni się zregeneruje

O której powinniśmy położyć się do snu, jeśli chcemy uniknąć tych wszystkich, przykrych konsekwencji, a rano tryskać energią? Tę kwestię postanowił poruszyć na Twitterze neurobiolog dr Andrew Huberman z Uniwersytetu Stanforda. Ekspert w krótkim wpisie nawiązał do przyzwyczajeń swoich odbiorców.

Twój popołudniowy spadek energii występuje o 14:30, 15:00? Z dużym prawdopodobieństwem idealny czas na spanie to sześć do siedmiu godzin po tym spadku - – napisał dr Andrew Huberman na Twitterze

Ekspert jest zdania, że to proste wyliczenia pozwoli utrzymać nam odpowiedni poziom energetyczny przez cały dzień. Według niego osoby, które odczuwają znużenie około godziny 15:00, powinny położyć się spać najpóźniej o godzinie 22:00. Dzięki temu osiem godzin później, a więc o godzinie 6:00 następnego dnia, obudzą się wypoczęte i chętne do działania.

RadioZET.pl