Obserwuj w Google News

Grzybiarka natknęła się na niego w polskim lesie. "Pierwszy raz widzę takie cudo"

2 min. czytania
05.10.2023 14:58
Zareaguj Reakcja

Autorka facebookowej strony "Leśne wojaże" podczas spaceru w jednym z zachodniopomorskim lasów natknęła się na ciekawy okaz. Chodzi tu o galaretka kolczastego. Nietypowy wygląd grzyba zachwycił internautów.

Grzybiarka natknęła się na niego w polskim lesie. "Pierwszy raz widzę takie cudo"
fot. Albin Marciniak/East News/Shutterstock

Sezon na grzyby trwa w najlepsze. Miłośnicy tych leśnych przysmaków chętnie dzielą się swoimi zdobyczami w sieci. Na Facebooku, Instagramie czy TikToku publikują zdjęcia i nagrania najlepszych okazów. Wśród nich jest autorka strony "Leśne wojaże". Jakiś czas temu kobieta w jednym z zachodniopomorskim lasów natknęła się na borowika amerykańskiego, nazywanego również borowikiem wysmukłym lub wrzosowym. To niezwykle rzadki grzyb, który dopiero od niedawna występuje w Polsce. 

W minionym tygodniu miłośniczka lasów podzieliła się kolejnym, równie ciekawym znaleziskiem. Tym razem podczas spaceru natrafiła na galaretka kolczastego (Pseudohydnum gelatinosum). Internauci nie kryją zachwytu.

Redakcja poleca

Grzybiarka znalazła w lesie galaretka kolczastego

Galaretek kolczasty został zaobserwowany przez kobietę w okolicach jeziora Hajka (woj. zachodniopomorskie). Grzyb ten ma dość nietypowy wygląd, dzięki czemu można go bardzo łatwo rozpoznać. Wyróżnia go charakterystyczna, galaretowata faktura, a także kolor - jest niemal przezroczysty. 

Autorka facebookowej strony "Leśne wojaże" podaje, że galaretek kolczasty rośnie w lasach mieszanych i iglastych - zwykle na martwym drewnie świerkowym i sosnowym. Występuje grupami po kilka okazów. W sprzyjających warunkach można na niego natrafić już wiosną, jednak najczęściej pojawia się latem. 

Co ciekawe, grzyb ten jest jadalny. Można go jeść nawet na surowo. Miłośniczka lasów zaleca jednak sparzyć okaz przed podaniem, aby uniknąć zarażenia się jajami bąblowca wielojamowego. "Niektórzy jedzą te grzyby na surowo, skropione tylko sokiem z cytryny. Uważają bowiem, że smakują jak ostrygi" - informuje autorka strony.

Galaretka kolczastego można również suszyć oraz marynować. "Ja osobiście uważam, że jest bez smaku. Wolę go stanowczo oglądać, bo na żywo wygląda "kosmicznie" - podkreśliła miłośniczka lasów.

Zobacz także:  Mówią o nim „kurczak z lasu”. Ten grzyb to prawdziwy wybryk natury

Galaretek kolczasty zachwycił internautów. "Pierwszy raz widzę takie cudo"

Post opublikowany na stronie "Leśne wojaże" na Facebooku błyskawicznie obiegł media społecznościowe. Pod wpisem pojawiło się wiele komentarzy. Internauci nie kryją zachwytu nad galaretkiem kolczastym. "Cudeńka", "Grzybowy kosmita? Fajny", "Takie piękności rosną w twoim lesie", "Ślicznie wyglądają, ale widzę pierwszy raz", "Pierwszy raz widzę takie cudo" - piszą pod postem.

Nie przegap
Lista 5 najbardziej trujących grzybów rosnących w Polsce
5 Zobacz galerię
fot. shutterstock