Obserwuj w Google News

Groźny szkodnik dotarł do Polski. „Nakłuwa i wysysa płyny fizjologiczne”

2 min. czytania
01.08.2023 09:59
Zareaguj Reakcja

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych na Facebooku przekazała internautom oraz internautkom niepokojące informacje. W Polsce zaobserwowano insekta, który stanowi duże zagrożenie dla drzew. Szkodnik do tej pory nie był widywany na terenie Lasów Państwowych. Do Polski przybył najprawdopodobniej z Europy Zachodniej lub z regionu śródziemnomorskiego.

Nowy szkodnik w Polsce
fot. Facebook@Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie

W Polsce nie brakuje szkodników, które niszczą drzewa i doprowadzają do ich stopniowego obumarcia. Niestety, wszystko wskazuje na to, że do tej niechlubnej grupy dołączył jeszcze jeden gatunek. Leśnicy powiadomili o tym na Facebooku.

Nowy szkodnik w Polsce. Jest niebezpieczny

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych jakiś czas temu zamieściła w sieci nietypowy, niepokojący komunikat. Wpis poruszył i zaniepokoił internautów. Administratorzy facebookowego profilu poinformowali bowiem, że na terenie Lasów Państwowych pojawił się nowy, niebezpieczny szkodnik, przekraska sosnówka.

Obecność insekta stwierdzono na terenie Nadleśnictwa Międzychód należącego do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. Pracownicy Zespołu Ochrony Lasu w Szczecinku zauważyli w tamtejszych lasach owada, który dotąd nie bytował w Polsce. Sytuacja jest poważna, ponieważ nowy gatunek jest niebezpieczny. Przekraska sosnówka niszczy drzewa, a nawet doprowadza do ich stopniowego obumarcia.

Zobacz również:  Gdzie jest zapasowa suknia ślubna księżnej Diany? Kreacja zniknęła bez śladu

W Nadleśnictwie Międzychód został stwierdzony szkodnik występujący w koronie ściętej sosny owad Haematoloma dorsata (Arhens) - przekraski (krasanki) sosnówki (ang. Red-black pine spittle bug). Jest to pierwsze oficjalne stwierdzenie tego gatunku na terenie Lasów Państwowych - Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych.
Redakcja poleca

Przebył długą drogę. „Nakłuwa igły i wysysa płyny”

Skąd w Polsce wzięła się przekraska sosnówka? Tego nie możemy być pewni. – Do tej pory gatunek występował naturalnie w regionie śródziemnomorskim, a od lat 50. ubiegłego wieku jest znany w Zachodniej Europie, gdzie wyrządzał duże szkody w leśnictwie – wytłumaczyli leśnicy. Najprawdopodobniej insekt przywędrował do Polski właśnie z tamtych rejonów i – napotykając korzystne warunki – zadomowił się w Lasach Państwowych.

Eksperci we wpisie poinformowali także, jak działa niebezpieczny szkodnik. Przekraska sosnówka niszczy sosny. – Owad nakłuwa igły i wysysa płyny fizjologiczne rośliny, początkowo doprowadzając do osłabienia drzewa, a w efekcie do jego zamarcia – zawiadomili leśnicy.

Nie przegap

RadioZET.pl