Obserwuj w Google News

Grozi ci wysoka kara. O tym właściciele psów bezwzględnie muszą pamiętać

2 min. czytania
16.02.2023 11:40
Zareaguj Reakcja

Wścieklizna to choroba groźna nie tylko dla zwierząt, ale także dla ludzi. Jak na razie medycyna nie znalazła sposobu,na jej leczenie. Dlatego właśnie bardzo ważna jest profilaktyka w postaci regularnych szczepień. Szczepienie psa na wściekliznę to jeden z najważniejszych obowiązków właściciela. Za zaniedbanie go grozi surowa kara.

psy podlegają obowiązkowemu szczepieniu
fot. shutterstock

Wścieklizna to niebezpieczna wirusowa choroba zakaźna zwierząt, która może przenieść się na człowieka. Zakażenie następuje zazwyczaj poprzez kontakt śliny chorego zwierzęcia z raną zwierzęcia zdrowego. Do przeniesienia wirusa może dojść więc na przykład podczas bójki zwierząt. Wówczas o pogryzienie lub zadrapanie nie jest trudno.

Wścieklizna wiąże się z szeregiem charakterystycznych objawów. Główne z nich to:

  • ślinotok,
  • spaczony apetyt,
  • przeczulica,
  • lęk oraz niekontrolowane szczekanie

W wyniku rozwinięcia choroby u zwierząt może dojść także do porażenia kończyn, krtani, gardła oraz mięśni twarzy.

Redakcja poleca

Wścieklizna: Dla psa to wyrok śmierci

Wścieklizna to bardzo groźna choroba. Po zarażeniu objawy następują bardzo szybko, a na ratunek jest już za późno. Wścieklizna bowiem uważana jest za chorobę nieuleczalną. Medycyna jak dotąd nie znalazła sposobu na walkę z wirusem po zarażeniu, dlatego tak ważna jest konsekwentna profilaktyka.

Wścieklizna niebezpieczna jest nie tylko dla zwierząt, ale także dla ludzi. Właściciel może zarazić się od chorego zwierzaka. Objawy są wówczas podobne i następują równie szybko.

psy podlegają obowiązkowemu szczepieniu
fot. shutterstock/ Psy podlegają obowiązkowemu szczepieniu

Zobacz również:  Te rośliny mogą być niebezpieczne dla psa. Lepiej nie trzymaj ich w domu

Wścieklizna: psy podlegają obowiązkowemu szczepieniu. Tak mówi prawo

Zgodnie z polskim prawem każdy pies musi regularnie przyjmować szczepienia przeciwko wściekliźnie. Tę kwestię reguluje ustawa o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zwierząt z dnia 11 marca 2004. Zgodnie z nią właściciele powinni pierwszy raz zaszczepić szczeniaka maksymalnie w terminie do 30 dni od dnia ukończenia przez zwierzę trzeciego miesiąca życia. Później szczepienia należy powtarzać systematycznie, rokrocznie. Lekarz weterynarii po wykonaniu szczepienia jest zobowiązany do odnotowania tego w książeczce zdrowia pupila.

Co grozi za niezaszczepienie psa?

Co grozi nieodpowiedzialnym właścicielom, którzy nie szczepią regularnie swoich zwierząt? Zgodnie z prawem, za nieważne szczepienie można dostać mandat lub karę grzywny w wysokości maksymalnie do 500 zł.

RadioZET.pl