Obserwuj w Google News

To rodziny wkładają do trumien zmarłych. „Wyobraźnia nie zna granic"

2 min. czytania
02.11.2023 10:10
Zareaguj Reakcja

Śmierć krewnego jest bolesnym doświadczeniem. Rodziny zazwyczaj pragną pożegnać ukochaną osobę w elegancki i godny sposób. Grabarz Robert, który aktywnie działa w mediach społecznościowych wyznał, że często wkładają do trumien przedmioty niegdyś należące do zmarłych. „W tej kwestii widziałem już chyba wszystko” – podkreślił w rozmowie z Onetem.

Co bliscy chcą chować wraz ze zmarłym
fot. shutterstock_NKM999

W naszej kulturze nie ma oficjalnego zwyczaju wkładania do trumien zmarłych konkretnych przedmiotów. Żadna z zasad – wiary oraz pochówku – oficjalnie nie zabrania jednak tego robić. Okazuje się, że rodziny zmarłych chętnie i często korzystają z tej możliwości. Z czym najczęściej chowa się bliskich w Polsce? O tym w rozmowie z Onetem opowiedział Robert Grabarz.

Pan Robert aktywnie działa w mediach społecznościowych. Nie ukrywa, że spełnia się w zawodzie, który dla siebie wybrał. Popularny jest między innymi na TikToku. Jego konto obserwuje ponad 200 tys. użytkowników platformy. Liczba ta stale rośnie, bo grabarz dzieli się z internautami kulisami swojej codziennej pracy. Chętnie odpowiada też na pytania, nurtujące obserwatorów.

Zobacz również:  Agnieszka przygotowuje zwłoki do pogrzebu. „Bywa, że rodziny mają szczególne życzenia”

Co bliscy chcą chować wraz ze zmarłym? "Widziałem już chyba wszystko"

Grabarz Robert wyznał, że praca w domu pogrzebowym potrafi być zaskakująca, a kontakt z rodzinami, które przeżywają żałobę, bywa trudny. Mężczyzna zdradził, że bliscy często pytają pracowników o to, czy do trumny zmarłego mogą włożyć jakiś przedmioty. „W tej kwestii widziałem już chyba wszystko” – podkreślił grabarz.

Redakcja poleca

Pan Robert zaznaczył, że wraz ze zwłokami można pochować właściwie wszystko. „Tak naprawdę jedynym ograniczeniem jest gabaryt, ale i tak udało się nam kiedyś pochować zmarłego z gitarą” – wspomniał grabarz. I dodał, że wyobraźnia rodzin nie zna granic. „Zdarzały się papierosy, buteleczki z alkoholem, zdjęcia, ulubione książki, pamiątki, torebki. Kilka razy ktoś przekazał działający wciąż telefon” – zaznaczył.

Kremacja: tu obowiązuje ważna zasada. „To groziłoby wybuchem”

Podobne zasady obowiązują także w przypadku kremacji. Krewni również niejednokrotnie wkładają do trumny przedmioty, które kojarzą się im z bliskim i wywołują wspomnienia. Grabarz Robert zaznaczył, że "do trumny kremacyjnej nie można wsadzać metalowych przedmiotów". Zasada ta obowiązuje ze względów bezpieczeństwa. „Praktycznie wszystko inne jest jak najbardziej dopuszczalne” – podkreślił ekspert w rozmowie z Onetem.

Nie przegap