Obserwuj w Google News

Komunikat GIS. Chodzi o wąsy, które zapuszczają mężczyźni

2 min. czytania
03.11.2023 11:23
Zareaguj Reakcja

W listopadzie najprawdopodobniej wielu mężczyzn zdecyduje się zapuścić wąsy. Niektórzy pewnie skłonni byliby nazwać ten nagły trend fanaberią. Główny Inspektorat Sanitarny postanowił więc przypomnieć o tym, że listopad to miesiąc świadomości męskich nowotworów. Kampania Movember 2023 ruszyła!

Mężczyźni zapuszczą wąsy
fot. shuttesrtock_GuyHanoch

Właśnie pożegnaliśmy październik – miesiąc świadomości raka piersi. W Polsce zorganizowanych zostało wiele akcji edukacyjnych związanych z profilaktyką nowotworową. Symbolem października – na całym świecie – jest różowa wstążka. To wyraz solidarności z kobietami zmagającymi się z chorobą.

Listopad, który właśnie się rozpoczął, również jest ważnym i wyjątkowym miesiącem. W listopadzie wiele mówi się bowiem na temat profilaktyki przeciwnowotworowej „męskich” nowotworów, a więc raka gruczołu krokowego oraz jąder. O jednej z akcji we wpisie na Facebooku przypomniał internautom oraz internautkom Główny Inspektorat Sanitarny. „Zaczynamy listopad-wąsopad” – zaznaczyli administratorzy profilu.

Mężczyźni zapuszczą wąsy. To ważny gest

O „męskich” nowotworach do tej pory w mediach mówiło się znacznie mnie niż o tych „kobiecych”. To jednak powoli zaczyna się zmieniać. Jedną z listopadowych akcji solidarnościowych jest tzw. Movember. Panowie na całym świecie w listopadzie zapuszczają wąsy. Robią to w określonym celu. „Na znak solidarności z chorymi, ale także, by wzbudzić ciekawość i zapoczątkować dyskusję o profilaktyce i zachorowalności na męskie nowotwory” – przypomina GIS w poście na Facebooku, tym samym zachęcając Polaków do wzięcia udziału w listopadowej kampanii.

Zobacz również:  Na co chorują polscy mężczyźni? “Te dolegliwości przyczyniają się do zgonów”

Akcja Movember ma istotny cel. W Polsce panowie nadal często wstydzą się otwarcie mówić o chorobach takich jak rak gruczołu krokowego oraz jąder. To niestety negatywnie wpływa na częstotliwość badań i ogólną profilaktykę. Budowanie nastroju wsparcia społecznego w przypadku „męskich” nowotworów jest zatem bardzo istotne – zwłaszcza, że statystki są bezlitosne.

GIS: Wczesne wykrycie nowotworu jest kluczowe dla jego skutecznego leczenia

Według dostępnych statystyk każdego roku w Polsce 16–19 tys. mężczyzn choruje na nowotwór prostaty, a 5,5–6 tys. na niego umiera. Chociaż chorują również ludzie młodzi, ryzyko wzrasta wraz z wiekiem. To bowiem choroba, która dotyczy przede wszystkim mężczyzn po 45. roku życia. „Rak prostaty jest głównym zabójcą mężczyzn. Szacuje się, że za 20–23 proc. wszystkich nowotworów, które dotykają męskiej populacji, odpowiada właśnie rak prostaty” – tłumaczył Michał Kępowicz, dyrektor w Philips Healthcare w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria.

Redakcja poleca

Eksperci zaznaczają, że wczesne wykrycie nowotworu stanowczo zwiększa szanse na pomyślne leczenie pacjenta. Niestety mężczyźni korzystają z usług urologa znacznie rzadziej niż na przykład kobiety z usług ginekologicznych. To sprawia, że raka prostaty wykrywa się nierzadko bardzo późno – gdy choroba jest już zaawansowana. Konsekwentne podnoszenie świadomości społecznej może to jednak zmienić.

Źródło: Radio ZET/Newseria/GIS

Nie przegap