Obserwuj w Google News

Pan Tomasz znalazł gigantyczną kanię. Kapelusz miał metr średnicy

2 min. czytania
09.11.2023 14:53
Zareaguj Reakcja

Pan Tomasz w jednym z lasów województwa zachodniopomorskiego znalazł prawdziwego grzyba-olbrzyma. Kania, bo o ten okaz właśnie chodzi, miała metr średnicy. "Aż nie chciało się wierzyć, że tak wielka wyrosła" - mówi mieszkaniec gminy Sławno.

Gigantyczna kania znaleziona w polskim lesie. Kapelusz miał metr średnicy
fot. Stanislaw Bielski/REPORTER/EASTNEWS/https://facebook.com/SlawnoNM

Pierwsze grzyby pojawiają się w polskich lasach mniej więcej w połowie maja. Największy ich wysyp jest jednak na jesieni - sezon rozpoczyna się we wrześniu i trwa do pierwszych przymrozków. W tym czasie, gdy tylko pogoda sprzyja, wielu mieszkańców naszego kraju wybiera się do lasu na poszukiwania najlepszych okazów. Tak też ostatnio zrobił pan Tomasz Bojaryn. Zdobycz mężczyzny zaskoczyła wszystkich.

Redakcja poleca

Gigantyczna kania znaleziona w polskim lesie. Kapelusz miał metr średnicy

Pan Tomasz Bojaryn mieszka w gminie wiejskiej Sławno w województwie zachodniopomorskim. Jakiś czas temu mężczyzna wybrał się do jednego z okolicznych lasów. Podczas grzybobrania natrafił na prawdziwą "perełkę" - gigantyczną kanię. Pan Bojaryn postanowił skontaktować się z lokalnym portalem i pochwalić się swoim wyjątkowym znaleziskiem. 

- Mam przyjemność zaprezentować wspaniałą i gigantyczną kanię. Została znaleziona w lesie w okolicy Warszkowa w gminie Sławno. Aż nie chciało się wierzyć, że tak wielka wyrosła. I do tego była zdrowa - powiedział pan Tomasz Bojaryn w rozmowie z portalem Sławno Nasze Miasto.

Pan Bojaryn przesłał również do redakcji serwisu zdjęcia grzyba. Trzeba przyznać, że rozmiary kani są imponujące. Mężczyzna powiedział, że miała ona aż metr średnicy.

Zobacz także:  Leśnicy pokazali wyjątkowego grzyba. Zjada sam siebie. Można go spotkać w Polsce

Czubajka kania - gdzie występuje i jak ją przyrządzić?

Czubajka kania, jak brzmi pełna nazwa zaprezentowanego przez pana Tomasza Bojaryna okazu, występuje od czerwca do listopada. Na portalu nagrzyby.pl czytamy, że można ją spotkać w świetlistych lasach różnych typów, przy drogach leśnych, w zaroślach, na wrzosowiskach, polanach, łąkach, w parkach, rzadziej na pastwiskach. Wysokość trzonu kani waha się od 15 do 50 centymetrów. Z kolei średnica kapelusza wynosi najczęściej około 10-35 cm.

Kania jest grzybem jadalnym. Spożywać można jednak jedynie kapelusze. Najczęściej panieruje się je w jajku i bułce tartej i smaży. Można je również ususzyć, a następnie zmielić. W ten sposób uzyskamy aromatyczną przyprawę do mięs i sosów. Z kani można też przyrządzić zupę. 

Źródło: Radio ZET/slawno.naszemiasto.pl/nagrzyby.pl

Nie przegap
Lista 5 najbardziej trujących grzybów rosnących w Polsce
5 Zobacz galerię
fot. shutterstock