Obserwuj w Google News

Ekspertka radzi jak zaoszczędzić pieniądze. „Uzbierałam tak na wycieczkę życia”

3 min. czytania
07.02.2023 16:14
Zareaguj Reakcja

Wszechobecna drożyzna i galopująca inflacja sprawiają, że Polacy coraz częściej szukają sposobów na to, by zaoszczędzić. Osoby, którym zależy na większej kontroli nad codziennymi wydatkami mogą wprowadzić w życie tzw. metodę kopertową. Karolina Nowicka, która na Instagramie znana jest jako „pani od oszczędzania” tłumaczy, na czym polega cash stuffing. "Uzbierałam tak na komunię dzieci, koncert i wycieczkę życia" – skomentowała wpis jedna z internautek.

Ekspertka radzi jak zaoszczędzić
fot. shutterstock

Karolina Nowicka znana jest także jako „pani od oszczędzania”. Prowadzi konto na Instagramie, które obserwuje pond 92 tys. użytkowników. Nowicka regularnie publikuje krótkie filmy, w których tłumaczy followersom, jak przejąć kontrolę nad swoimi finansami. Jej porady spotykają się z entuzjazmem widzów.

Zobacz również:  Nie stać nas na oszczędzanie? Co czwarty Polak chciałby odłożyć, ale nie ma z czego

Metoda kopertowa. „Pani od oszczędzania” tłumaczy na czym polega

Niedawno „pani od oszczędzania” przedstawiła internautom kolejny sposób na to, jak odłożyć trochę pieniędzy. Na wstępie zauważyła, że „płacenie gotówką jest dla większości z nas bardziej odczuwalne”. Wówczas musimy bowiem wydać pieniądze w fizycznej formie, więc strata funduszy wydaje się dotkliwsza. „Dobrą metodą dla tych, którzy nie do końca panują nad swoimi wydatkami i chcieliby zacząć rozsądniej gospodarować budżetem, może być metoda kopertowa, czyli tzw. cash stuffing” – zaznaczyła ekspertka.

Czym właściwie jest cash stuffing? To metoda, która „polega na płaceniu pieniędzmi przechowywanymi w kopertach oznaczonych konkretną kategorią, np. jedzenie” – zaznacza Karolina Nowicka. „Wydawanie pieniędzy w ten sposób (…) od razu uzmysławia, ile dokładnie pieniędzy zostało w każdej z kategorii. Metoda ta działa trochę tak, jak internetowe subkonta” – wyjaśniła.

Pani od oszczędzania” dodała także, że przed wdrożeniem w życie cash stuffingu warto prześledzić wydatki z poprzednich miesięcy. Wówczas możemy zorientować się, jak wiele pieniędzy wydajemy na konkretne kategorie produktów.

Redakcja poleca

Internauci potwierdzają. Metoda kopertowa naprawdę działa. „Od dawna to stosuję”

Pod postem „Pani od oszczędzania”, który dotyczył cash stuffingu pojawiło się wiele komentarzy. Niektóre osoby zauważyły, że przechowywanie gotówki w kopertach brzmi bardzo niepraktykowanie i niewygodnie. „Odkąd płacę telefonem i zegarkiem najczęściej nie noszę portfela” – zaznaczył jeden z obserwatorów profilu. „U mnie zdecydowanie zwycięża wygoda i płacenie kartą. Rzadko kiedy mam gotówkę” – zgodziła się inna użytkowniczka.

Wśród wielu komentarzy, nie brakuje jednak także takich, których autorzy chwalą tzw. metodę kopertową, uznając ją za sprawdzoną i bardzo praktyczną. „Od dawna stosuję i póki co się sprawdza” – zauważyła jedna z internautek. ”Odnajduje się w tym jak najbardziej” – zaznaczyła z kolei inna. „Korzystam z tej metody w wydatkach stałych typu zajęcia dla dzieci” – dodała kolejna.

Jedna z obserwatorek instagramowego profilu o oszczędzaniu przyznała, że dzięki stosowaniu cash stuffingu mogła w przeszłości pozwolić sobie na wiele przyjemności. „To jest świetna metoda na OSZCZĘDZANIE. U mnie sprawdziła się doskonale. Uzbierałam tak na komunię dzieci, koncerty i wycieczkę życia” – podkreśliła.

Regularnie, tydzień w tydzień wkładałam określoną wcześniej kwotę. Zupełnie nie odczuwam tych wydatków w rodzinnym budżecie, gdy przychodzi pora wydać te pieniądze. Ważne jest: nie ruszać kopert!! Tylko wyznaczony cel  - – dodała.

radioZET.pl