Obserwuj w Google News

Coraz więcej dziewic konsekrowanych w Polsce. „Spektakularny wzrost”

2 min. czytania
03.02.2023 10:03
Zareaguj Reakcja

Dziewice konsekrowane to kobiety, które ze względu na przekonania religijne postanawiają zachować czystość do końca życia. Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez Katolicką Agencję Informacyjną w Polsce z roku na rok przybywa kobiet, które decydują się pójść tą drogą. Tylko w 2022 roku odbyło się kilkadziesiąt konsekracji. KAI mówi o „spektakularnym wzroście” zainteresowania.

W Polsce przybywa dziewic konsekrowanych
fot. Iwona Lisowska/REPORTER

Dziewice konsekrowane: W pełni poświęcają się Bogu

Kim właściwie są dziewice konsekrowane? To kobiety świeckie i mniszki, które postanowiły poświęcić się Bogu w pełni i zdecydowały się na indywidualną formę życia konsekrowanego. 

Dziewice konsekrowane, w przeciwieństwie do kobiet będących członkiniami zakonów, nie są zobowiązane do życia we wspólnocie. Nie mają także określonych obowiązków, czy zadań. Publiczne zobowiązują się do zachowania czystości przez całe życie, by w ten sposób być najbliżej Boga.

Dziewicą konsekrowaną można stać się po ukończeniu 25. roku życia. Konsekracja odbywa się z udziałem ordynariusza diecezji, z której pochodzi konkretna kandydatka oraz biskupa. Duchowny w obecności świadków wypowiada konkretną formułę.

Czy chcesz aż do końca życia trwać w dziewictwie poświęconym Bogu i w służbie Bogu oraz Kościołowi? Czy chcesz w duchu Ewangelii naśladować Chrystusa, aby twoje życie w szczególny sposób świadczyło o miłości i było znakiem przyszłego Królestwa? Czy chcesz być konsekrowana i zaślubiona naszemu Panu, Jezusowi Chrystusowi, Synowi Bożemu?  - - pyta kandydatkę.

Zobacz również:  Zobowiązały się zostać dziewicami do śmierci. Uroczystość w Bielsku-Białej

Dziewic konsekrowanych w Polsce przybywa
fot. Iwona Lisowska/REPORTER

Dziewice konsekrowane. KAI mówi o „spektakularnym wzroście” zainteresowania

Indywidualne formy życia konsekrowanego istnieją już od czasów starożytnych. Ta forma poświęcenia się Bogu zdecydowanie najbardziej popularna była w latach 80. Później, głównie ze względu na postępującą laicyzację społeczeństwa, dziewic konsekrowanych ubywało.

Redakcja poleca

Katolicka Agencja Informacyjna mówi jednak o „spektakularnym wzroście” zainteresowania tą drogą życiową. Zgodnie z przezywanymi przez KAI informacjami, dziewic konsekrowanych w Polsce z roku na rok przybywa. W minionym 2022 roku odbyło się aż 20 konsekracji.

- Według danych ze stycznia 2023 r. w Polsce żyje obecnie 398 dziewic konsekrowanych (dla porównania, w grudniu 2021 r. było ich 362 a w grudniu 2019 r. - 322). Niemal tyle samo - 397 - jest wdów konsekrowanych, w tym 1 wdowiec (w grudniu 2021 r. było to 375 osób, a w grudniu 2018 - 329 osób). W Polsce żyje też 8 pustelnic - możemy przeczytać na stronie Katolickiej Agencji Informacyjnej.

KAI informuje także, że dziewice konsekrowane można spotkać już we wszystkich diecezjach na terenie kraju. W archidiecezji warszawskiej żyje najwięcej, bo aż 57 kobiet, które wybrały tą drogę. W archidiecezji krakowskiej żyje z kolei 36 dziewic konsekrowanych.