Obserwuj w Google News

Święto Niepodległości. Czy pracownikowi przysługuje dzień wolny za sobotę?

2 min. czytania
Aktualizacja 08.11.2023
08.11.2023 08:47
Zareaguj Reakcja

Święto Niepodległości jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W tym roku przypada jednak w sobotę. Czy w takiej sytuacji pracownikowi przysługuje dodatkowy dzień wolny, który można odebrać w innym terminie? Wyjaśniamy.

Czy za 11 listopada 2023 pracownikowi przysługuje dzień wolny?
fot. EastNews/Adam Burakowski
  1. Wolne za sobotę 11 listopada. Komu przysługuje?
  2. Kto nie skorzysta z dodatkowego dnia wolnego?

11 listopada to narodowe Święto Niepodległości. To w tym dniu, dokładnie po 123 latach zaborów, Polska odzyskała niepodległość. Co roku wspominamy ten kluczowy dla polskiej historii dzień. 11 listopada odbywają się uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych. Jest to też dzień, w którym nie pracujemy. W tym roku święto przypada w sobotę.

Wolne za sobotę 11 listopada. Komu przysługuje?

Wielu pracowników zastanawia się, czy jeśli święto wypada w sobotę, mogą odebrać dodatkowy dzień wolny w innym terminie. Kodeks Pracy nie pozostawia wątpliwości.

“Jak wynika z art. 130. § 2. Kodeksu Pracy (dalej k.p.) każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”

Co dokładnie oznacza powyższy paragraf? Jeżeli święto wypada w sobotę, pracownik zyskuje dodatkowy dzień wolny. Pracodawca może wytyczyć konkretne daty lub pracownicy mogą sami wybrać dzień, w którym wykorzystają dodatkowy urlop.

Każde święto, które wypada w dzień powszedni, redukuje czas pracy o 8 godzin. To znaczy, że jeśli święto wypada od poniedziałku do piątku, jest to po prostu dzień wolny. W przypadku osób, które wtedy pracują (policjanci, lekarze, strażacy), firma "oddaje" taki dzień do końca okresu rozliczeniowego. W przeciwnym razie firma musi wypłacić dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 proc. pensji (za każdą godzinę pracy w święto). Jeżeli święto wypada w niedzielę, nie ma to znaczenia dla pracownika (i tak miałby wtedy wolne).

Kto nie skorzysta z dodatkowego dnia wolnego?

Uwaga: należy pamiętać, że dodatkowy dzień wolny przysługuje jedynie osobom zatrudnionym na umowie o pracę. Nie otrzymają go osoby zatrudnione na podstawie umów cywilno-prawnych  (umów o dzieło, czy umów zlecenia). Wolne za sobotnie święto nie przysługuje też pracownikom, którzy w tym czasie przebywają na urlopie.

Źródło: Radio ZET/kpmg.com/businessinsider.com

Redakcja poleca