Obserwuj w Google News

Dzieci uciekają z domów. Nowe, niepokojące wyzwanie na TikToku

2 min. czytania
28.04.2023 10:01
Zareaguj Reakcja

W przestrzeni internetowej pojawiło się nowe, niebezpieczne wyzwanie. Polega na trwającej 48 godzin ucieczce z domu. Im głośniejsza jest sprawa zaginięcia – tym więcej punktów zyskują dzieci lub nastolatki uczestniczące w „challenge’u”.

Dzieci uciekają z domów w ramach wyzwania z TikToka.
fot. PIOTR JEDZURA/REPORTER/East News, Elvira Kashapova/Shutterstock

„Zabawy”, których podejmują się użytkownicy TikToka (w tym dzieci), bywają kontrowersyjne i ryzykowne. Jakiś czas temu informowaliśmy o „trzaskaniu włosów”. Tym razem sprawa może być niebezpieczna nie tylko dla zdrowia, ale i życia. Do postu ostrzegawczego, informującego o wyzwaniu polegającym na ucieczce z domu, dotarł portal WP parenting.pl. Zaniepokojona internautka opublikowała go na Facebooku.

Post ostrzegawczy, zwłaszcza dla rodziców/starszego rodzeństwa. CHALLENGE czyli wyzwania, bardzo modne w internecie. Chciałabym wam przedstawić kilka, które uważam za najbardziej niebezpieczne - – napisała.

Na liście – jako pierwsze – znalazło się 48 hours challenge, nazywane też mianem „Zniknij bez śladu”. Wyzwanie polega na całkowitym zniknięciu na dwa dni. Policja ostrzega, że wzięcie udziału w nieodpowiedzialnej zabawie może mieć fatalne skutki.

Redakcja poleca

48 hours challenge. Dzieci znikają na dwie doby

Chociaż założenie niepokojącego wyzwania zasadniczo sprowadza się do dwudniowej ucieczki z domu – istnieje możliwość zdobycia dodatkowych punktów. Wersje „zabawy” różnią się między sobą. Niektóre mówią o przyznawaniu punktów w zależności od tego, jak wiele osób szuka dzieci; inne – o jak największej liczbie wpisów dotyczących zaginięcia, powielanych w mediach społecznościowych. Cel jest jeden: o osobie, która zniknęła, ma być głośno.

48 hours challenge zostało najprawdopodobniej oparte na amerykańskiej grze „Game of 72”, również polegającej na ucieczce – w tym przypadku trwającej aż trzy doby. Wyzwanie było popularne w sieci w 2015 i 2016 roku.

Zobacz także: Katolickie radio nawołuje kobiety do „porzucenia męskiego stroju” dla Maryi. O wyzwaniu jest głośno

Dzieci uciekają z domu. Policja przestrzega przed konsekwencjami

Nawet jeśli podczas 48-godzinnej ucieczki dziecku nic się nie stanie – zaniepokojeni rodzice najprawdopodobniej powiadomią odpowiednie organy, które przystąpią do poszukiwań. Wówczas osoby naprawdę potrzebujące pomocy mogą jej nie otrzymać. Wyzwanie stało się do tego stopnia zauważalne, że służby mundurowe postanowiły wziąć sprawę we własne ręce.

Zobacz także: Zobaczył swoją żonę w sukni ślubnej i wpadł do basenu. Wedding Dress Challenge podbija TikToka

Policja z Bydgoszczy alarmuje o zgłaszanych każdego tygodnia zaginięciach. Przygotowała w związku z tym profilaktyczny spot, ostrzegający dzieci i młodzież przed braniem udziału w 48 hours challenge. Nagranie będzie wykorzystywane podczas spotkań w szkołach.

Oglądaj

RadioZET.pl/parenting.pl/radiopik.pl