Obserwuj w Google News

Dostałeś taką wiadomość? Policja ostrzega

2 min. czytania
07.03.2023 12:16
Zareaguj Reakcja

W ostatnich dniach Polacy nagminnie otrzymują podejrzane wiadomości informujące o wysokim poziomie zagrożenia terrorystycznego w kraju. Policja ostrzega, że to fałszywe komunikaty i apeluje do obywateli o zachowanie czujności i ostrożności.

Dostałeś taką wiadomość? Policja ostrzega
fot. Shutterstock/policja.pl

Policja na swojej stronie internetowej regularnie ostrzega przed oszustami. Jakiś czas temu mundurowi, ku przestrodze, opisali historię 72-letniej Polki, która padła ich ofiarą. Seniorka odebrała telefon i straciła 750 tys. zł. Sprawcy w tym wypadku zastosowali nową metodę "na wypadek". W ostatnich dniach natomiast funkcjonariusze zaobserwowali próby podszywania się oszustów pod policję.

Redakcja poleca

Policja ostrzega przed fałszywymi wiadomościami

Jak czytamy na stronie policji, wiele osób otrzymuje wiadomość e-mail informującą o wysokim poziomie zagrożenia terrorystycznego na terenie Polski. Jej nadawcą mają być rzekomo mundurowi. Funkcjonariusze ostrzegają, że to fałszywy komunikat i podkreślają, że policja nie ma z nim nic wspólnego. "Mimo że część z informacji zawartych w mailu jest słuszna, to jej celem może być wywołanie niepokoju lub strachu" - wyjaśniają mundurowi.

Informujemy, że policja nie jest autorem tych wiadomości, a ich celem może być próba wywołania niepokoju lub strachu, a także może być wstępem do kolejnych przestępczych działań - czytamy na stronie policja.pl.

Funkcjonariusze zalecają zwrócić uwagę na nazwę adresu mailowego, z jakiego wysyłane są podobne komunikaty - kryminalny@p0licja.com. Tłumaczą, że przestępcy internetowi w słowie "policja" celowo użyli cyfrę 0 zamiast litery o.

Mundurowi przypominają, że nie komunikują się w taki sposób z obywatelami. Apelują do Polaków o zachowanie czujności i ostrożności. Proszą również o przekazywanie wszystkich podejrzanych wiadomości do CERT Polska przez specjalny formularz. 

Zobacz także:  68-latek odebrał telefon i stracił dorobek życia. Policja ostrzega

Fałszywa informacja. Policja ostrzega
fot. policja.pl

Inne metody oszustów

Pod koniec lutego pisaliśmy, że Polacy nagminnie znajdują podejrzane listy w skrzynkach. W tym wypadku oszuści podszywają się za firmy windykacyjne i wzywają do natychmiastowego uregulowania zadłużenia. Grożą, że inaczej sprawą zajmie się komornik. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w takiej sytuacji poleca skontaktować się z przedsiębiorcą, u którego jakoby powstała nasza zaległość. 

- Trzeba wystąpić do firmy windykacyjnej, aby podała dokładne dane o tym, na podstawie jakiej umowy powstało zadłużenie i na jaką wysokość (i jak jest liczone) firma windykacyjna nabyła naszą wierzytelność - tłumaczy UOKiK.

RadioZET.pl/policja.pl