Obserwuj w Google News

Oszuści znów w natarciu. Dostałeś taką wiadomość? Musisz mieć się na baczności

2 min. czytania
17.03.2023 10:04
Zareaguj Reakcja

Oszuści nie odpuszczają. Wymyślają coraz to nowe sposoby na wyłudzenie pieniędzy i kradzież danych osobowych. Tym razem wykorzystują wizerunek ministerstwa zdrowia i rozsyłają pacjentom fałszywe e-recepty. Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego po raz kolejny apeluje o ostrożność. Jak nie dać się nabrać?

Jak rozpoznać fałszywą e-receptę
fot. shutterstock/Stock-Asso/PACJENT.GOV.PL / Jak rozpoznać fałszywą e-receptę? Ta autentyczna zawiera 4-cyfrowy kod dostępu

Cyberprzestępcy czyhają. Nieustannie obmyślają kolejne ataki. Zdecydowanie najczęściej stosują różne formy phishingu. Podszywają się więc pod dostawców energii, firmy kurierskie, operatorów telekomunikacyjnych, banki oraz instytucje państwowe. Rozsyłają do swoich ofiar komunikaty, które często do złudzenia przypominają te autentycznie. W wiadomościach najczęściej proszą o udostępnienie konkretnych danych osobowych lub zalogowanie się na konto bankowe przy pomocy przesłanego linku. Starannie przygotowane e-maile i SM-y często niestety wzbudzają zaufanie odbiorców.

Zobacz również:  Nowa metoda oszustów. Udają proboszcza i wrzucają do skrzynek blankiety

Tak działają oszuści. Tym razem podają się za ministerstwo zdrowia

- Ostrzegamy przed nowym wariantem kampanii phishingowej wyłudzającej dane do logowania. Tym razem cyberoszuści wykorzystują wizerunek Ministerstwa Zdrowia -  poinformował resort w oficjalnym komunikacie. Próby oszustwa potwierdził również Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego (CSIRT NASK).

Jak dokładnie działają oszuści? Cyberprzestępcy tym razem rozsyłają e-maile z informacją o wystawieniu e-recepty. Wiadomości zawierają załączniki, które prowadzą do strony z panelem logowania. Ofiara proszona jest, aby za jej pośrednictwem zalogować się do poczty elektronicznej. To jednak pułapka. Przestępcy chcą w ten sposób wyłudzić poufne dane.

Redakcja poleca

Jak rozpoznać fałszywą e-receptę? To powinno zwrócić twoją uwagę

Ministerstwo zdrowia w oficjalnym komunikacje zaprezentowało przykładową treść fałszywej wiadomości. – Taka wiadomość to oszustwo i próba wyłudzenia Twoich danych – ostrzegł resort. I polecił, by pod żadnym pozorem nie otwierać dołączonego do e-maila załącznika.

Dnia 27-01-2023 o godzinie 17.21 wystawiono e-receptę. Jej szczegóły znajdziesz w załączonym pliku.
Możesz ją zrealizować w dowolnej aptece, pokazując farmaceucie otrzymany od nas dokument. 
pozdrawiamy
Ministerstwo Zdrowia

Ministerstwo zaapelowało o ostrożność. Zaznaczyło, że pacjenci, w razie jakichkolwiek wątpliwości mogą zweryfikować autentyczność wiadomości, jakie otrzymują od resortu na oficjalnej stronie internetowej lub przez kontakt z infolinią instytucji.

Polecono także, by wszelkie próby oszustw zgłaszać bezpośrednio do CERT Polska oraz na policję.

RadioZET.pl