Obserwuj w Google News

Zalała ją fala krytyki na forum dla matek. "Poczułam się bardzo źle"

2 min. czytania
31.01.2023 13:35
Zareaguj Reakcja

Mary, która niedawno urodziła córeczkę, postanowiła poszukać porad na forum parentingowym. Była zaskoczona tym, czego na nim doświadczyła.

Młoda mama
fot. Shutterstock

Narodziny dziecka to piękny, a jednocześnie niezwykle stresujący czas dla młodych rodziców, którzy próbują się odnaleźć w nowej roli. Często w takiej sytuacji proszą o pomoc swoich najbliższych lub szukają porad na różnych forach dotyczących opieki nad maluchem. Z takiej formy wsparcia postanowiła skorzystać młoda mama trzytygodniowej córki, o której napisał portal nypost.com. Zamiast słów otuchy i wskazówek zalała ją fala krytyki od innych matek.

Redakcja poleca

Mary ma 30 lat i niedawno powitała na świecie swoją córeczkę. Jeszcze będąc w ciąży, dołączyła do jednej z grup na forum parentingowym, szukając pomocnych rad i wsparcia. Natknęła się na wątek o rodzicach, którzy pozwalają maluchom na drzemkę, co sama również chciała wypróbować. Była w szoku, kiedy doświadczyła tam wiele negatywnych, osądzających komentarzy od innych matek, które stwierdziły m.in. że to rujnuje harmonogram snu dziecka. Przyznała, że wszystkie te słowa sprawiły, że poczuła niepokój i wstyd.

Portal przytoczył również doświadczenia innej kobiety o imieniu Hayleigh, która ma dwoje dzieci. Po narodzinach pierwszego z nich wypisała się z forum zaraz po tym, jak została słownie zaatakowana przez inne matki. Po wyjściu ze szpitala miała problemy i zapytała na grupie o alternatywy dla karmienia piersią:

„Powiedziano mi, że jestem żałosna i leniwa oraz że karmienie piersią to najlepsza opcja” - dodała w rozmowie z The Post.

 
Podkreśliła także, że zauważyła na tego typu forach dużą rywalizację między kobietami w różnych aspektach, w tym porównywanie rozwoju swoich dzieci do innych maluchów.

Zobacz także: Jej dzieci nie chodzą do lekarza. Internauci: "to niebezpieczne"

Fora dla rodziców potęgują stres

Wiele młodych rodziców jest członkiem różnych grup na platformach społecznościowych, co jednak może wpłynąć źle na ich samopoczucie. Nypost.com przytoczył nowe badanie z Pepperdine University opublikowane w czasopiśmie Biological Psychology. Wykazało ono, że kobiety, które spędzają dużo czasu, przeglądając internetowe grupy dla mam i czytając ich komentarze, mają większy poziom kortyzolu, czyli hormonu wywołującego stres:

Trudno jest być autentycznym rodzicem, gdy matki nieustannie porównują swoje decyzje z tym, co myślą inne matki, zamiast mówić: "Czuję, że to jest najlepsze dla mojego dziecka". - powiedziała profesor Lauren Amaro w rozmowie z The Post.

Badaczka sama jest mamą i przyznała, że tak wiele odmiennych rad i poglądów innych rodziców, których doświadczyła na różnych forach, wzbudzało u niej stan niepokoju:

W mojej głowie było tak wiele głosów mówiących, dlaczego powinienem lub nie powinienem czegoś robić… ten fałszywy chór wyimaginowanej grupy kobiet, to było naprawdę wyczerpujące. - dodała.

Zobacz także: Pokazała, jak wygląda ciało po porodzie. Spotkała ją krytyka

RadioZet.pl/nypost.com