Obserwuj w Google News

Szykuje się długi weekend? Wiele osób będzie mieć wolne

2 min. czytania
07.11.2023 11:17
Zareaguj Reakcja

11 listopada Polacy świętują Narodowe Święto Niepodległości. Ustawowo to dzień wolny od pracy oraz zajęć dydaktycznych. W bieżącym roku 11 listopada przypada jednak na sobotę. To oznacza, że pracownicy będą musieli dobrać wolne. Niektórzy już zacierają ręce – ze zniecierpliwieniem czekają bowiem na długi weekend.

Dodatkowy dzień wolny
fot. shutterstock_LightField Studios/Sam Salaubie

Narodowe Święto Niepodległości, które rokrocznie obchodzimy 11 listopada upamiętnienia odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku po 123 latach zaborów. To szczególny dzień, wszędzie powiewają biało-czerwone flagi. 11 listopada jest ustawowo wolny od pracy oraz szkoły. W tym roku święto wypada jednak w sobotę. To oznacza, że pracownikom przysługuje dodatkowy dzień wolny. W jakim terminie można go odebrać?

Dodatkowy dzień wolny. Kiedy?

Odbieranie wolnego za dzień ustawowo wolny reguluje prawo, a konkretnej kodeks pracy. Zgodnie z art. 130 § 2: Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Regulacja ta dotyczy oczywiście osób zatrudnionych na umowę o pracę.

Wiele osób zastanawia się, kiedy możliwy jest odbiór dnia wolnego za święto przypadające w sobotę. Termin odbioru uzgadnia się z pracodawcą lub przełożonym. W firmach, które mogą pozwolić sobie na zamknięcie oddziału/biura na cały dzień, dodatkowe wolne najczęściej ustalane jest odgórnie. Wszyscy pracownicy odbierają je dokładnie w tym samym czasie.

Zobacz również:  Promocje na AliExpress na Dzień Singla 11.11.2023. Tysiące produktów kupisz nawet o 50% taniej

Jeśli chodzi o termin odbioru, obowiązuje jedna zasada, której muszą przestrzegać pracodawcy. Dodatkowe wolne należy się pracownikom w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym wypada święto. Firmy, które stosują kwartalny okres rozliczeniowy, mogą zaproponować pracownikom odbiór dnia wolnego nie tylko w listopadzie, ale także w grudniu. Niektórzy pracownicy odebrali już wolne w październiku.

Długi weekend? Wiele firm tak to rozegrało

Prezes Rady Ministrów przed Wszystkimi Świętymi zadecydował, że członkowie korpusu służby cywilnej odbiorą dzień wolny należący się pracownikom za 11 listopada w Dzień Zaduszny. Osoby pracujące w urzędach skarbowych czy też izbach administracji skarbowej dodatkowy dzień wolny mają już zatem za sobą.

Redakcja poleca

Wiele firm postanowiło jednak nieco zaczekać z odbiorem i tym samym podarować pracownikom długi weekend w listopadzie. Niektórzy pracodawcy ustalili bowiem odbiór wolnego na 10 listopada (piątek przed Narodowym Świętem Niepodległości) lub na 13 listopada (poniedziałek po Narodowym Święcie Niepodległości). To wspaniała okazja, by nieco odpocząć, a może nawet wybrać się na relaksujący city break do jednej z europejskich stolic. Możliwości jest wiele.

Nie przegap