Obserwuj w Google News

Czym wyczyścić grób z lastryko? Jest podatny na wchłanianie wilgoci

2 min. czytania
24.10.2023 18:32
Zareaguj Reakcja

Uroczystość Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. Wierni Kościoła katolickiego zaczynają przygotowania do tego święta kilka tygodni wcześniej. Robią wówczas porządek na cmentarzu, sprzątają przestrzeń wokół grobów bliskich oraz czyszczą mogiły. Jak wyszorować mogiłę wykonaną z lastryko. To materiał szczególnie trudny w pielęgnacji. Wymaga bowiem odpowiedniego traktowania.

Jak wyczyścić grób z lastryko
fot. shutterstock_Daniel Jedzura

Uroczystość Wszystkich Świętych jest niezwykle ważnym świętem dla wiernych Kościoła katolickiego. To właśnie wówczas katolicy wspominają zmarłych, którzy cieszą się szczęściem w niebie u boku Chrystusa. Dzień Wszystkich Świętych przypada zawsze na początek listopada. Wierni rozpoczynają przygotowania do niego jednak jeszcze w październiku.

Na czym polegają przygotowania do Uroczystości Wszystkich Świętych? Oczywiście wierni często przed 1 listopada korzystają z możliwości spowiedzi świętej, by w stanie łaski uświęcającej modlić się za zmarłych. Przygotowania przybierają jednak również nieco bardziej praktyczny wymiar. Katolicy pod koniec października sprzątają przestrzeń wokół grobów i porządkują cmentarze. Starannie i dokładnie czyszczą także groby. Mogiły jesienią wymagają szczególnej pielęgnacji. Aby prezentowały się schludnie, należy dokładnie wyszorować płyty nagrobne. Jak to zrobić, aby nie zniszczyć ich powierzchni? To zależy od tego, z jakiego materiału wykonane są nagrobki.

Grób z lastryko: To materiał, który niegdyś cieszył się dużą popularnością

W Polsce groby najczęściej wykonuje się z granitu, marmuru, piaskowca lub tzw. lastryko. Ostatni materiał jest szczególnie podatny na uszkodzenia. Lastryko powstaje z połączenia cementu oraz niewielkich kamyczków. Powierzchnia ta odznacza się dużą porowatością – a to nie sprzyja konserwacji i niekorzystnie wpływa na jej trwałość.

EN_01601158_0009
fot. fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zobacz również:   Czy Wszystkich Świętych to dzień wolny od pracy? Znamy odpowiedź

Lastryko uważa się za materiał nietrwały – w porównaniu z np. z granitem. Obecnie odchodzi się od wykonywania płyt nagrobnych w tego tworzywa. Nie zmienia to jednak faktu, że groby, które powstały w latach 90. i na początku lat 2000. zazwyczaj są właśnie lastrykowe. Takie mogiły wymagają szczególnej pielęgnacji. Jak czyścić je przed Wszystkimi Świętymi, by nie doprowadzić do ich zniszczenia?

Jak wyczyścić grób z lastryko? Nie każdy o tym wie

Groby z lastryko należy czyścić regularnie. Szybko pokryją się bowiem mchem, a nawet grzybami oraz pleśnią. Warto używać do tego dedykowanych środków czyszczących. Takie preparaty niezwykle sprawnie radzą sobie z brudem, a także nieestetycznymi śladami po parafinie.

Redakcja poleca

Jeśli nie dysponujemy specjalistycznymi środkami czyszczącym, możemy wyczyścić grób z lastryko używając tego, co mamy „pod ręką”. Bardzo przydatny jest płyn do mycia naczyń. Warto rozprowadzić go po powierzchni nagrobka przy pomocy miękkiej szczotki. Po wyszorowaniu mogiły musimy dokładnie spłukać płyn. Nagrobek bezwzględnie należy wytrzeć do sucha. Warto także zabezpieczyć go przed wilgocią silikonowym impregnatem.

Nie przegap
Jakie kwiaty nadają się na cmentarz, oto popularne gatunki
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstoock