Obserwuj w Google News

Czy Wszystkich Świętych jest obowiązkowe? Kodeks Kościoła stawia sprawę jasno

2 min. czytania
17.10.2023 13:35
Zareaguj Reakcja

1 listopada w bieżącym roku wypada w środę. Uroczystość Wszystkich Świętych jest niezwykle ważna dla wszystkich katolików. W Polsce to dzień wolny od pracy i zajęć dydaktycznych. Czy to oznacza, że wierni, którzy chcą uniknąć grzechu, muszą wówczas stawić się na mszy świętej? Kodeks prawa kanonicznego stawia sprawę jasno.

Czy 1 listopada trzeba stawić się na mszy świętej
fot. shutterstock_Pablo77

Uroczystość Wszystkich Świętych jest dla wiernych Kościoła Katolickiego wyjątkowym świętem. Wówczas Kościół wspomina wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie. Chociaż Wszystkich Świętych przypada na 1 listopada, przygotowania do tego wydarzenia rozpoczynają się już w październiku. Wierni robią porządek wokół mogił bliskich – krewnych oraz przyjaciół. Przystrajają groby zniczami i dekoracjami z żywych kwiatów. Niektórzy pokonują wiele kilometrów, by w tym uroczystym dniu pomodlić się za zmarłych i zobaczyć rodzinę, która również pogrążona jest w nostalgicznej zadumie. To wyjątkowy czas – najczęściej przepełniony ogromną tęsknotą.

Czy 1 listopada trzeba stawić się na mszy świętej? Kościół tak stawia sprawę

1 listopada w Polsce wolny jest od pracy oraz zajęć dydaktycznych – w szkołach i na uczelniach nie odbywają się więc wówczas lekcje oraz wykłady. Wszytko po to, by wierni Kościoła katolickiego mogli bez przeszkód odwiedzić groby najbliższych, a także uczestniczyć w uroczystej mszy świętej. Wszystkich Świętych jest bowiem – zgodnie z Kodeksem Prawa Kanoniczego – świętem nakazanym. Oznacza to, że ominięcie mszy świętej w tym dniu – bez wyraźnego i ważnego powodu – jest grzechem, z którego wierni muszą się wyspowiadać w czasie najbliższej spowiedzi świętej.

Zobacz również:  Jak wyczyścić pomnik na cmentarzu? To niezawodny domowy sposób

Warto wspomnieć, że parafie w Uroczystość Wszystkich Świętych często odprawiają msze święte na cmentarzach. W ten sposób ułatwiają wiernym uczestnictwo w nabożeństwach, a więc wypełnienie obowiązku określonego Kodeksem Prawa Kanoniczego.

Redakcja poleca

Czy 2 listopada trzeba stawić się na mszy świętej? Kościół tak stawia sprawę

2 listopada Kościół katolicki także obchodzi wyjątkowe święto – Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, które często potocznie nazywa się również Dniem Zadusznym lub po prostu Świętem Zmarłych. Dzień po Uroczystości Wszystkich Świętych nie jest już jednak wolny od pracy oraz zajęć dydaktycznych. Kościół zachęca, by w tym dniu wziąć udział w mszy świętej, przyjąć komunię świętą i pomodlić się za bliskich zmarłych. Nie jest to jednak obowiązek katolika. Dzień Zaduszny nie jest bowiem świętem nakazanym przez Kodeks Prawa Kanoniczego.

Nie przegap
Jakie kwiaty nadają się na cmentarz, oto popularne gatunki
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstoock