Obserwuj w Google News

Czy w piątek po Bożym Ciele obowiązuje post? Jest decyzja

2 min. czytania
06.06.2023 13:20
Zareaguj Reakcja

Czy w piątek po Bożym Ciele będzie można spożywać pokarmy mięsne? Długi weekend to przecież idealny czas na grilla. Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich tych, którzy planują „czerwcówkę”. Kard. Kazimierz Nycz wydał specjalny komunikat. W ślad za nim idą także naczelnicy innych archidiecezji.

Czy w piątek po Bożym Ciele obowiązuje post
fot. Piotr Molecki/East News

Zasady Kościoła katolickiego jasno mówią, że osoby wierzące powinny zachować wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych w Środę Popielcową, Wielki Piątek, ale również we wszystkie inne piątki w roku. To gest, który ma uhonorować śmierć krzyżową Jezusa Chrystusa. Prawo kościelne daje jednak duchownym możliwość udzielenia wiernym dyspens. Kapłani korzystają z tego przywileju zazwyczaj wtedy, gdy w danym dniu przypada ważna uroczystość.

Zobacz również:  Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Kodeks Prawa Kanoniczego mówi jasno

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa nazywana także Bożym Ciałem zawsze obchodzona jest w czwartek. W 2023 roku osoby wierzące świętować będą Boże Ciało 8 czerwca. Ten dzień jest ustawowo wolny, niektórzy planują więc wykorzystać sytuację i zaplanować sobie długi weekend. „Czerwcówki” z roku na rok są bowiem coraz bardziej popularne. Wiele osób, korzystając z pięknej pogody, chciałoby na przykład zorganizować w ten dzień grilla i zaprosić przyjaciół. Czy jednak w piątek po Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa można jeść mięso? Kard. Kazimierz Nycz odpowiedział na to pytanie w specjalnym komunikacie.

Czy w piątek po Bożym Ciele obowiązuje post
fot. fot. Maciek Jonek/ Zakopane, Procesja Bożego Ciała

Czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso? Ta odpowiedź rozwiewa wątpliwości

W związku z dylematami wiernych na stronie Archidiecezji Warszawskiej pojawił się oficjalny komunikat.

– Mając na względzie, że piątek 9 czerwca przypada między dniami ustawowo wolnymi od pracy, co sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielam, zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach Archidiecezji Warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych – zaznaczył Arcybiskup Metropolita Warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Redakcja poleca

Wszystko wskazuje na to, że dyspensa obejmie także inne archidiecezje w Polsce. Arcybiskup Stanisław Gądecki również ogłosił, że na terenie Archidiecezji Poznańskiej w piątek po Bożym Ciele można bez wyrzutów sumienia spożywać pokarmy mięsne.

RadioZET.pl