Obserwuj w Google News

Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Kodeks Prawa Kanoniczego mówi jasno

2 min. czytania
05.06.2023 14:21
Zareaguj Reakcja

Boże Ciało to bardzo ważne święto w Kościele katolickim. Zawsze obchodzone jest w czwartek po oktawie uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Dzieci nie idą wtedy do szkoły, a dorośli mogą odpocząć od pracy. Czy wierni zobowiązani są, by w ten dzień pójść do kościoła i uczestniczyć w mszy świętej? Wątpliwości rozwiewają przepisy Kościoła dotyczących świętowania.

Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła
fot. Maciek Jonek/ Zakopane, Procesja Bozego Ciała

Boże Ciało, a właściwie Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa obchodzona jest zawsze w czwartek. Jest to jednak święto ruchome, które wypada zawsze 60 dni po Wielkanocy i tuż po oktawie Zesłania Ducha Świętego.

Boże Ciało to święto bardzo ważne dla wszystkich osób wierzących. To właśnie wówczas celebruje się bowiem cud przemiany konsekrowanego chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa, a więc największą prawdy wiary. Uroczystość obchodzona jest w sposób niezwykle odświętny. To właśnie wówczas w trakcie mszy świętych odbywają się procesje wokół kościołów. Dziewczynki „sypią” kwiatki, a odświętnie ubrani chłopcy dzwonią dzwonkami. Dzieci pierwszokomunijne, idące w procesji, niosą obrazy religijne oraz inne symbole ułożone na białych poduszkach.

Czy Boże Ciało jest świętem nakazanym? Prawo kościele mój jasno

W Polsce Boże Ciało jest ustawowo dniem wolnym od pracy. Dzieci nie uczestniczą wówczas w zajęciach szkolnych. Wszytko po to, by osoby religijne mogły udać się na mszę świętą i świętować Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w kościele. Czy jednak w Boże Ciało obecność na mszy świętej jest obowiązkowa? Przepisy Kościoła dotyczące świętowania stawiają sprawę jasno.

Redakcja poleca

Zgodnie z obowiązującą od 2003 roku listą świąt obowiązkowych, nazywanych również często nakazanymi, osoby wierzące muszą pojawić się w kościele w Nowy Rok, Objawienie Pańskie, Wniebowstąpienie Pańskie, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Wszystkich Świętych, Boże Narodzenie oraz właśnie w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, a więc w Boże Ciało.

Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła?
fot. Artur Barbarowski/East News

Zobacz również:  To hebrajskie imię było zakazane w przeszłości. Dziś rodzice chętnie nazywają tak córki

Co, jeśli w Boże Ciało opuszczę mszę świętą?

Zgodnie z zasadami wypunktowanymi w Katechizmie Kościoła Katolickiego świadome i dobrowolne zaniedbanie obowiązku uczestniczenia w mszy świętej w Boże Ciało jest grzechem ciężkim, z którego musimy wyspowiadać się w czasie najbliższej spowiedzi świętej.

Kościół bierze jednak pod uwagę szczególne sytuacje. Zgodnie z prawem kanonicznym między innymi choroba lub opieka nad dzieckiem są okolicznościami łagodzącymi.

Jeżeli z braku świętego szafarza albo z innej poważnej przyczyny nie można uczestniczyć w Eucharystii, bardzo zaleca się, ażeby wierni brali udział w liturgii Słowa, gdy jest ona odprawiana w kościele parafialnym lub innym świętym miejscu, według przepisów wydanych przez biskupa diecezjalnego, albo poświęcali odpowiedni czas na modlitwę indywidualną w rodzinie lub w grupach rodzin - - KPK, KAN. 1248 § 2.

RadioZET.pl