Obserwuj w Google News

Czy rozwodnik może zostać chrzestnym? Ksiądz stawia sprawę jasno

2 min. czytania
03.08.2023 14:06
Zareaguj Reakcja

Świeżo upieczeni rodzice, którzy planują chrzest dziecka, tuż po narodzinach muszą podjąć bardzo ważną decyzją – wybrać rodziców chrzestnych. Okazuje się, że nie każdy może pełnić tę zaszczytną funkcję. Prawo kościelne jasno wskazuje, kto nie powinien być ojcem i matką chrzestną. Przypomniał o tym ksiądz Sebastian Picur, odpowiadając na pytanie internauty.

Czy rozwodnik może zostać chrzestnym
fot. shuttestock&TikTok@ks.sebastianpicur

Kapłani coraz częściej działają aktywnie w mediach społecznościowych. Jednym z duchownych popularnych w social mediach jest Sebastian Picur. To ksiądz, który na co dzień sprawuje posługę w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie. Duchowny prowadzi konto na TikToku, które obserwuje ponad 712 tys. użytkowników aplikacji. Liczba ta stale rośnie, bo kapłan regularnie umieszcza na kanale nowe, ciekawe nagrania.
Ks. Sebastian Picur w krótkich filmikach tłumaczy zainteresowanym, jak należy interpretować poszczególne zasady wiary katolickiej. Chętnie odpowiada także na pytania swoich obserwatorów, realizując tak zwane Q&A. Kapłan nie unika trudnych tematów.

„Proszę księdza, sprawa pilna”. Duchowny tłumaczy, kto może zostać chrzestnym

Jeden z obserwatorów zapytał ks. Sebastiana Picura, o to, czy rodzicem chrzestnym może zostać osoba po rozwodzie lub po ślubie cywilnym. Internauta zaznaczył, że potrzebuje szybkiej odpowiedzi – najpewniej był w trakcie planowania chrztu. Duchowny nie zostawił go bez pomocy. W krótkim filmie wyjaśnił, kto – zgodnie z prawem kanoniczym – nie może zostać rodzicem chrzestnym.

Zobacz również:  Ksiądz ostrzega: Nosisz taką biżuterię? To może być grzech

Prawno kościelne jasno mówi, że rodzice chrzestni mają wspomagać rodziców naturalnych lub opiekunów prawnych w katolickim wychowaniu dziecka. Chrzestni muszą być zatem dorosłymi i świadomymi swojej wiary ludźmi. Winni mieć ukończone 16 lat, przyjęty sakrament bierzmowania. Ponadto powinni swoim życiem prezentować naukę Kościoła.

Redakcja poleca

Niestety, rodzicami chrzestnymi nie mogą być osoby żyjące w małżeństwach innych niż kościelne – nie jest to zgodne z prawem kanonicznym. Ks. Sebastian Picur, odpowiadając na pytanie internauty zaznaczył, że osoba, która zawarła jedynie ślub cywilny, nie będzie mogą pełnić tej zaszczytnej i honorowej funkcji.

Inaczej jest jednak w przypadku rozwodników. – Osoba po rozwodzie, która nie żyje w związku niesakramentalnym, może być chrzestnym – zaznaczył ks. Sebastian Picur.

Nie przegap

RadioZET.pl