Obserwuj w Google News

Czy obchodzenie Halloween to grzech? Ksiądz stawia sprawę jasno

2 min. czytania
30.10.2023 11:24
Zareaguj Reakcja

Halloween to święto, które w Polsce wywołuje skrajne emocje. Z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Młodzież w noc z 31 października na 1 listopada chętnie organizuje imprezy kostiumowe. Goście przebierają się za przerażające postaci – kościotrupy, czarownice, duchy i bawią się do późnych godzin. To nie powoda się osobom starszym i przedstawicielom Kościoła katolickiego. Ksiądz wyznał dlaczego – jego zdaniem – nie należy świętować Halloween.

Czy obchodzenie Halloween to grzech
fot. shutterstock_SeventyFour/Vlad Linev

Halloween to święto popularne w wielu państwach na świecie. Zdecydowanie najbardziej kojarzy się nam ze Stanami Zjednoczonymi oraz Kanadą. Halloween obchodzone jest jednak także w Irlandii czy też Wielkiej Brytanii.

W noc z 31 października na 1 listopada urządzane są tam huczne imprezy. Mieszkańcy przystrajają domy wydrążonymi dyniami, wrzosami, lampionami, ale także dekoracjami w kształcie kościotrupów, pająków czy też trumien. Dzieci chodzą od domu do domu, przebrane za różne, przerażające stwory. W odpowiedzi na pytanie „cukierek albo psikus” otrzymują od sąsiadów słodycze.

Halloween staje się coraz popularniejsze także w innych krajach na całym świecie – również w Polsce. Z roku na rok coraz więcej osób uczestniczy w „upiornych” imprezach. Jak powszechnie wiadomo, zabaw tych nie popiera Kościół katolicki. Książa przestrzegają przed halloweenowymi balami. Dlaczego?

Kościół nie popiera Halloween. Dlaczego?

Zdecydowana większość osób – zarówno w Polsce, jak i na świecie – traktuje Halloween z przymrużeniem oka. To pretekst do spędzenia czasu miło w gronie najbliższych. Kościół katolicki uważa jednak, że to święto pogańskie, sprzeczne z duchem chrześcijaństwa. Stanowczo odradza osobom wierzącym uczestniczenia w zabawach halloweenowych i organizowania ich.

Redakcja poleca

Halloween to banalizacja śmierci, ran, krwi, powiązana z brakiem szacunku do zwłok, szkieletów, kości, czaszek i szczątków ludzkich, kwestionowanie życia wiecznego, rzeczy ostatecznych: sądu ostatecznego, nieba albo piekła, odchodzenie od wiary chrześcijańskiej. (...) W halloween nie ma miejsca na zmartwychwstanie, odkupienie, Boga, Jezusa, aniołów, świętych” – możemy przeczytać na stronie Parafii Rzymskokatolickiej pw. Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki w Rzeszowie.

Czy obchodzenie Halloween to grzech? Ksiądz odpowiada

Wiemy już, że Kościół nie popiera Halloween. Czy jednak świętowanie go uważa za grzech? Ks. Józef Pierzchalski SAC postanowił wypowiedzieć się na ten temat.

Zobacz również:  Potrawy na Halloween. Poznaj najlepsze przepisy na imprezę!

„Wiele osób uczestniczących w zabawach halloweenowych tłumaczy się, że nie mają z satanistami nic wspólnego, że nie oddają czci szatanowi, że to tylko zabawa. Niestety, przez sam fakt obchodzenia Halloween włączają się w obrzędy ku czci szatana, jedynie czynią to w inny, bezkrwawy sposób. Dla chrześcijanina świadomość, że w czasie Halloween prawdziwi czciciele szatana oddają mu cześć, powinna być wystarczającym argumentem, aby odcinać się od wszystkiego, co ma związek z tym świętem, zgodnie z zasadą: unikajcie wszystkiego, co ma choćby pozór zła” – wytłumaczył kapłan, cytowany przez portal Onet Wiadomości.

Nie przegap
Kostiumy na Halloween - najlepsze stroje gwiazd w historii [ZDJĘCIA]
10 Zobacz galerię
fot. face to face/FaceToFace/REPORTER/East News