Obserwuj w Google News

Czy można zapalić znicz w dniu pogrzebu? Ksiądz z TikToka rozwiewa wątpliwości

3 min. czytania
17.11.2023 10:56
Zareaguj Reakcja

Pewna użytkowniczka TikToka zapytała księdza Piotra Jarosiewicza, czy to prawda, że nie można zapalać znicza w dniu pogrzebu. Kapłan długo nie zwlekał z odpowiedzią. To nagranie ma niemal 300 tys. wyświetleń.

Czy można zapalić znicz w dniu pogrzebu? Ksiądz z TikToka rozwiewa wątpliwości
fot. Shutterstock/tiktok.com/@ks.piotrjarosiewicz

Coraz więcej duchownych aktywnie działa w mediach społecznościowych. Wśród nich jest ksiądz Piotr Jarosiewicz. Kapłan cieszy się ogromną popularnością na TikToku. Jego konto śledzi ponad 285 tysięcy osób, a liczba ta stale rośnie. Duchowny na swoim profilu przede wszystkim tłumaczy różne zagadnienia religijne. Regularnie odpowiada też na pytania obserwatorów.

Redakcja poleca

Czy można zapalić znicz w dniu pogrzebu? Ksiądz z TikToka odpowiada

Ostatnio jedna z użytkowniczek TikToka zapytała kapłana o pewien pogrzebowy przesąd. "Proszę księdza, a czy to prawda, że nie można zapalać znicza w dniu pogrzebu?" - napisała internautka pod filmem duchownego. Warto w tym miejscu wspomnieć, że niektórzy twierdzą, że dusza ludzka opuszcza ziemię dopiero po 40 dniach od śmierci. Zapalenie lampki przed upływem tego czasu ma sprawić, że zmarły nie odnajdzie spokoju. Ponadto według przekazów ludowych zapalenie znicza w dniu pogrzebu może przynieść pecha, a nawet przyczynić się do śmierci jednego z członków rodziny zmarłego. 

Ksiądz Jarosiewicz, zapewne zdając sobie sprawę z tych zabobonów, postanowił odpowiedzieć na pytanie swojej obserwatorki. - Najpiękniejszą odpowiedzią chyba jest to, że w trakcie mszy pogrzebowej zapala się paschał, symbolizujący Chrystusa jako światłość świata. Czyli ta światłość, która rozprasza ciemności. [...] Więc w czasie pogrzebu zapala się paschał jako symbol Jezusa Chrystusa, który rozświetla ciemności grzechu, ciemności śmierci, wprowadzając w życie wieczne - powiedział kapłan w krótkim filmie. - A więc, czy można zapalać znicz? Jak najbardziej. Bo to jest symbol Jezusa Chrystusa, który rozprasza ciemności grzechu - dodał duchowny.

Zobacz także:  Ksiądz zagroził pracującej matce. "Stanie pani na sądzie przed Bogiem"

Nagranie księdza Piotra Jarosiewicza błyskawicznie obiegło media społecznościowe. Do tej pory wideo zostało obejrzane niemal 300 tysięcy razy. Pod filmem pojawiły się setki komentarzy. Wiele osób podzieliło się swoimi doświadczeniami.

"My paliliśmy 40 dni świeczki w domu, aby oświetlić mamie drogę", "Ja też palę świeczkę w domu codziennie za wszystkie dusze zmarłych, jest mi raźniej", "U nas na wsi jest taka tradycja, że przed konduktem idzie dziecko i niesie wieniec, pamiętam, bo sama taki niosłam. Nie wiem po co, dziwne to", "Do pogrzebu taty mojego chłopaka mieliśmy zapalone świeczki dzień i noc. Jak wychodziliśmy do pracy, to zostawialiśmy świeczkę na zewnątrz" - czytamy w komentarzach.

Ksiądz rozprawia się z pogrzebowym przesądem

Przypomnijmy, że jakiś czas temu do jednego z pogrzebowych przesądów odniósł się również ksiądz Sebastian Picur. Duchowny zdradził, czy to prawda, że nie powinno się wyrzucać kwiatów nagrobnych przed upływem sześciu tygodni od ostatniego pożegnania. "Proszę w to nie wierzyć. Jeśli jest taka konieczność, proszę posprzątać kwiaty i przy okazji pomodlić się za zmarłych" - wyjaśnił kapłan.

Źródło: Radio ZET/TikTok

Nie przegap
Modlitwa o zdrowie. Do jakich świętych się zwrócić?
4 Zobacz galerię
fot. Pascal Deloche/Godong/UIG Diverse/East News, PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News