Obserwuj w Google News

Dziennikarka kłamała w CV? Specjalistka od dezinformacji mierzy się z zarzutami

2 min. czytania
08.09.2023 12:01
Zareaguj Reakcja

Korespondentka BBC zajmująca się dezinformacją w mediach społecznościowych i fact-checkingiem przyciągnęła uwagę brytyjskich oraz międzynarodowych mediów. Serwis The New European twierdzi, że kilka lat temu kobieta miała skłamać w CV podczas ubiegania się o pracę w Moskwie.

Dziennikarka mierzy się z zarzutami dotyczącymi kłamstwa w CV.
fot. fizkes/Shutterstock, @mariannaspringbbc/Instagram

Dziennikarka Marianna Spring zyskała rozgłos dzięki monitorowaniu sposobów rozpowszechniania fałszywych informacji za pomocą mediów społecznościowych. Kobieta prowadzi też emitowany poprzez kanały BBC podcast, zatytułowany „Marianna in Cospiracyland”, czyli „Marianna w krainie teorii spiskowych”, a jej książka o dezinformacji w internecie ma ujrzeć światło dzienne już w 2024 roku.

Korespondentka pracująca dla brytyjskiego nadawcy publicznego niespodziewanie przyciągnęła jednak uwagę kolegów po fachu. Na łamach portalu The New European pojawił się bowiem artykuł, według którego Spring miała zostać złapana na gorącym uczynku: kłamstwie w CV, służącym do zdobycia pracy w Moskwie.

Redakcja poleca

Dziennikarka kłamała w CV? Ekspertka od dezinformacji miała za to przepraszać

„Wysokie standardy związane z integralnością i uczciwością, których Spring wymaga dziś od innych, nie zawsze w pełni przyświecały jej własnemu zachowaniu” – czytamy w The New European. Tekst opisuje sytuację, która miała wydarzyć się pięć lat temu. W 2018 roku Marianna Spring szukała pracy w Moskwie; starała się o pozycję freelancerki w serwisie informacyjnym Coda Story, zarządzanym przez Amerykanów. W zgłoszeniu wysłanym do redaktor naczelnej Natalii Antelavy znalazło się CV, w którym Spring miała pisać o doświadczeniu w relacjonowaniu społecznego postrzegania Rosji podczas XXI Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. The New European twierdzi, że dziennikarka zamieściła tam informację o współpracy z inną zagraniczną korespondentką BBC – Sarah Rainsford.

Natalia Antelava postanowiła skonfrontować tę informację z samą zainteresowaną. Gdy okazało się, że rzekoma współpraca nie jest prawdą, a panie widziały się zaledwie kilka razy w towarzyskich okolicznościach, na skrzynkę mailową Antelavy miała trafić wiadomość od Marianny Spring. Według The New European kobieta przepraszała, nazywała sytuację „błędną oceną”, zapewniała, że wszystkie inne dane w jej CV są zgodne z rzeczywistością i nazwała się „znakomitą reporterką”.

Zobacz także: Pokaźne kary dla influencerów i dużej spółki. Prezes UOKiK podjął decyzję

Korespondentka BBC miała kłamać w CV. Stacja odmawia komentarza

Redaktor naczelna Coda Story miała pozostać niewzruszona; zasugerowała Spring, by ta potraktowała całą sytuację jako cenną lekcję, po czym ostatecznie zamknęła jej proces aplikacyjny. Opublikowana przez The New European rzekoma wiadomość wysłana przez Antelavę w odpowiedzi do Spring głosiła: „Mówienie mi, że jesteś znakomitą reporterką cechującą się integralnością i uczciwością, podczas gdy dosłownie zaprezentowałaś przeciwieństwo tych słów, było fatalnym pomysłem”.

Portal Daily Mail, który zainteresował się sprawą, zwrócił się do BBC z prośbą o skomentowanie zarzutów kierowanych w stronę dziennikarki. Brytyjski nadawca publiczny odmówił i do teraz nie poruszył tematu na swoich oficjalnych kanałach; nie zrobiła tego również oskarżana o kłamstwo Marianna Spring.

Nie przegap