Czy 14 sierpnia 2023 jest dniem wolnym od pracy i szkoły? Znamy odpowiedź
15 sierpnia będziemy obchodzić dwa święta - Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (inaczej Matki Boskiej Zielnej) oraz święto Wojska Polskiego. Jest to dzień wolny od pracy, dlatego wiele osób zastawia się, czy w poniedziałek również można liczyć na odpoczynek. Znamy odpowiedź.

15 sierpnia przypada święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, znane również pod nazwą Matki Boskiej Zielnej. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy. We wtorek zamknięta więc będzie większość sklepów spożywczych i punktów usługowo-handlowych; nieczynne będą też galerie handlowe, placówki pocztowe czy urzędy. W związku z tym wiele osób zastanawia się, czy również poniedziałek jest dniem wolnym. Dla tych, którzy 14 sierpnia liczyli na odpoczynek, niestety nie mamy za dobrych wiadomości.
Czy 14 sierpnia 2023 jest dniem wolnym od pracy i szkoły?
14 sierpnia nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Oznacza to, że w poniedziałek otwarte będą wszystkie supermarkety, galerie handlowe, punkty usługowe itp. Tym samym osoby, które chcą tego dnia odpocząć, muszą zawnioskować o urlop u swojego pracodawcy. Tylko w ten sposób będzie można cieszyć się długim weekendem sierpniowym - od soboty (12 sierpnia) do wtorku (15 sierpnia).
Dni ustawowo wolne od pracy w 2023 roku przedstawiają się następująco:
- 1 stycznia (Nowy Rok),
- 6 stycznia (Święto Trzech Króli),
- 9 kwietnia (Wielkanoc),
- 10 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny),
- 1 maja (Święto Pracy),
- 3 maja (Święto Konstytucji 3 Maja),
- 28 maja (Zesłanie Ducha Świętego),
- 8 czerwca (Boże Ciało),
- 15 sierpnia (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny),
- 1 listopada (Uroczystość Wszystkich Świętych),
- 11 listopada (Święto Niepodległości),
- 25 grudnia (Boże Narodzenie),
- 26 grudnia (drugi dzień świąt Bożego Narodzenia).
W nieco innej sytuacji są uczniowie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy dyrektor szkoły ma określoną liczbę dni, w których może odwołać lekcje. Często szefowie placówek korzystają z tej możliwości właśnie przy długich weekendach. Wszystko więc zależy od ustaleń danej szkoły. Najlepiej, żeby uczniowie zwrócili się z tym pytaniem do swojego wychowawcy, który z pewnością szybko rozwieje wszelkie wątpliwości.
Zobacz także: Odszedł jej pies, więc poprosiła szefa o wolne. Tak zareagował
Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i święto Wojska Polskiego
15 sierpnia, jak już wspominaliśmy powyżej, przypada Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tego dnia w kościołach święci się rośliny; wierni dziękują za zebrane w danym roku plony i proszą o urodzaj w kolejnym. Ponadto w Matki Boskiej Zielnej wybrane parafie organizują dożynki.
15 sierpnia przypada również inna uroczystość, a mianowicie święto Wojska Polskiego. Obchodzone jest ono na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, do której doszło w 1920 roku. Tego dnia w kościołach polowych odbywają się specjalne msze święte w intencji poległych. Z kolei przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odprawiana jest honorowa zmiana warty, w której biorą udział najwyższe władze państwowe. Na 15 sierpnia w stolicy zaplanowana jest również defilada Wojska Polskiego. Podczas niej zaprezentowanych zostanie 200 jednostek polskiego i zagranicznego sprzętu wojskowego oraz 92 statki powietrzne w asyście 2000 żołnierzy.
- Co robić w wakacje, gdy pada deszcz? Zabij nudę w domu
- W jakich miejscach szukać grzybów? Sprawdź, gdzie znaleźć najpiękniejsze okazy
- Zimne przekąski na grilla. 5 pomysłów na przystawkę lub dodatek do dań z rusztu
RadioZET.pl