Obserwuj w Google News

Cztery symbole Adwentu. Katolicy sięgają po nie od wieków

2 min. czytania
Aktualizacja 21.11.2023
21.11.2023 10:31
Zareaguj Reakcja

Symbole Adwentu mają podkreślać wyjątkowy dla chrześcijan czas, a sam Adwent – skłaniać do refleksji i nawiązywać do oczekiwania Maryi na narodzenie Jezusa. Wyjaśniamy, co oznaczają cztery specjalne symbole, widywane zazwyczaj od nieszporów pierwszej niedzieli Adwentu aż do wigilijnego zmierzchu.

Symbole Adwentu
fot. MONKPRESS/East News

Symbole Adwentu są bezpośrednio związane z liturgicznym znaczeniem tego czasu, przypadającego na ostatnie tygodnie roku. Adwent nie tylko nawiązuje do oczekiwania matki Jezusa na przyjście syna na świat, ale ma przypominać również o tzw. paruzji – zapowiadanym w Nowym Testamencie powrocie Chrystusa.

Trzy z czterech symboli określających ten czas bezpośrednio wiąże się ze światłem, niezwykle ważnym zarówno podczas samego Adwentu, jak i odprawianych podczas niego liturgii – mszy roratnich.

Redakcja poleca

Symbole Adwentu. Co oznaczają roratka i lampion adwentowy?

Niektóre symbole Adwentu można zobaczyć podczas rorat, organizowanych tradycyjnie od poniedziałku do soboty przed wschodem słońca. Coraz więcej parafii stara się jednak dostosować do stylu życia młodzieży szkolnej oraz osób pracujących i w związku z tym planuje nabożeństwa na godziny wieczorne. Pierwsza część liturgii odbywa się w mroku – jedynym źródłem światła są przyniesione przez wiernych lampiony oraz tzw. roratka – biała lub żółta świeca zapalana przy ołtarzu.

„Świetliste” elementy to prawdopodobnie najbardziej charakterystyczne symbole Adwentu, stanowiące jasne punkty w grudniowej ciemności. Strona internetowa Klasztoru Sióstr Bernardynek w Zakliczynie informuje, że lampiony mają przypominać wiernym o gromadzeniu dobrych uczynków, a przewiązana białą lub niebieską wstążką roratka uosabia Maryję, która zgodnie z doktryną Kościoła nosi w łonie „prawdziwą światłość świata”.

Zobacz także:  Andrzejki coraz bliżej. Kiedy obchodzimy je w tym roku?

Symbole Adwentu: wieniec adwentowy, kalendarz

Trzeci symbol Adwentu również wiąże się ze światłem; ten element umieszcza się przede wszystkim w domu. To wieniec adwentow y, wywodzący się ze zwyczajów ludowych i rozpowszechniony w kręgach ewangelickich. Dawniej wieńce tworzono z żywych gałązek drzewa iglastego – dziś wiele osób decyduje się na sztuczne stroiki (przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa). Każdą z czterech świec w wieńcu należy zapalać po kolei w każdą adwentową niedzielę. Światło wszystkich świec ma symbolizować nadzieję, a zieleń wieńca – trwające życie.

Czwarty i różniący się od poprzednich elementów swoim komercyjnym charakterem symbol to oczywiście kalendarz adwentowy, skupiający się niekoniecznie na duchowym przeżywaniu Adwentu, a raczej na radosnym odliczaniu dni pozostałych do Bożego Narodzenia. Za okienkami czy drzwiczkami kalendarza każdego dnia można znaleźć mały upominek, np. cukierek, kosmetyczny gadżet czy ozdobę choinkową. Pomysł pojawił się kilka wieków temu wśród niemieckich protestantów. Obecnie kalendarz adwentowy stał się popularnym produktem sezonowym wydawanym przez wiele znanych marek.

Źródło: Radio ZET/niedziela.pl/bernardynki.diecezja.tarnow.pl

Nie przegap