Obserwuj w Google News

Co robić z kwiatami na grobach? Ksiądz stawia sprawę jasno

2 min. czytania
06.11.2023 12:00
Zareaguj Reakcja

Kiedy należy posprzątać kwiaty z mogił? Na ten temat krąży wiele mitów. Wątpliwości internautów postanowił rozwiać w mediach społecznościowych jeden z popularnych duchownych. Odpowiedź może niektórych zaskoczyć.

Co zrobić z kwiatami na grobie, ksiądz wyjaśnia
fot. tiktok.com/ks.sebastianpicur

Kwiaty składane na grobach są wyrazem naszej pamięci i tęsknoty za zmarłą osobą. Zazwyczaj na cmentarz wybieramy dekoracyjne wieńce lub bukiety żywych kwiatów. Mogą być to chryzantemy, wrzosy, astry czy popularna od kilku sezonów - ozdobna kapusta. Nie bez znaczenia jest także wielkość takiego bukietu czy wiązanki. Najbliższa rodzina zwykle decyduje się na okazałe kompozycje roślin, które mają symbolizować silne więzy, jakie łączyły ją ze zmarłym w przeszłości.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, co zrobić ze wszystkimi kwiatami po pogrzebie. Niektórzy uważają, że nie powinno się ich zabierać z mogił przynajmniej przez kolejnych sześć tygodni, aby zmarły mógł w spokoju odejść do zaświatów. O tę kwestię postanowiła zapytać w social mediach jedna z internautek. Do jej słów odniósł się znany z TikToka i Instagrama – ksiądz Sebastian Picur.

Redakcja poleca

Kiedy sprzątać kwiaty po pogrzebie? Słowa księdza nie pozostawiają wątpliwości

Ksiądz Sebastian Picur stał się rozpoznawalny dzięki swojej działalności w internecie. Jego konta w mediach społecznościowych, na których porusza różne zagadnienia związane z wiarą, mają tysiące obserwatorów. W jednym ze swoich filmów na Instagramie zajął się tematem kwiatów nagrobnych. Jego zdaniem panujące powszechnie przekonanie, że nie należy ich wyrzucać przed upływem sześciu tygodni - nie ma nic wspólnego z religią. Twierdzi, że jest to dawnym przesądem, w który nie należy wierzyć. Dodał również, że kwiaty można posprzątać, jeżeli jest taka konieczność, nie zapominając przy okazji o modlitwie za bliskich.

W kolejnym nagraniu kapłan poruszył jeszcze jedną ważną kwestię, a mianowicie – wyrzucania rzeczy po zmarłych. Jedna z użytkowniczek TikToka zapytała, czy to prawda, że nie można ich ruszać aż do sześciu miesięcy. Duchowny jednak stanowczo temu zaprzeczył. Stwierdził, że w zależności od potrzeb rodzina może zachować różne pamiątki po bliskim albo po prostu się ich pozbyć.

Zobacz także: Co najczęściej ludzie mówią na spowiedzi? Ksiądz z TikToka odpowiada

Co zrobić z kwiatami po Zaduszkach?

Za nami Dzień Zaduszny. W tym czasie wiele osób odwiedziło groby swoich bliskich. Większość mogił do dziś wręcz tonie w kwiatach. Problemem są jednak nie tylko ogromne ilości zwiędniętych wiązanek, ale też wypalonych zniczy. Trzeba pamiętać, że podlegają one segregacji na tych samych zasadach, co inne odpady. Lampiony ze szkła warto z kolei jeszcze wykorzystać przyszłości.

Jeżeli nie mamy czasu na samodzielnie posprzątanie grobów, możemy liczyć na pomoc specjalistycznych firm, które oferują kompleksową opiekę nad mogiłami. W zależności od zakresu prac, ceny takich usług zaczynają się od kilkudziesięciu złotych.

Jakie kwiaty nadają się na cmentarz, oto popularne gatunki
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstoock