Obserwuj w Google News

Co się dzieje jesienią w Warszawie? Tych atrakcji nie można przegapić

3 min. czytania
20.11.2023 16:03
Zareaguj Reakcja

Co można robić jesienią w Warszawie, aby miło spędzić czas? Gdzie warto się udać w listopadowy czy grudniowy weekend? Oto kilka propozycji wydarzeń, które z pewnością warto uwzględnić w swoim kalendarzu.

Warszawa
fot. Shutterstock

Podczas chłodnych dni najchętniej schowałbyś się w swoich czterech kątach? Warszawa oferuje jesienią tyle różnych atrakcji, że z pewnością nie warto siedzieć w domu. Wśród organizowanych wydarzeń z pewnością każdy znajdzie coś idealnego dla siebie.

Masz ochotę wybrać się do teatru? A może jesteś ciekawy, jakie nowości filmowe czekają na widzów w kinach albo chcesz zanurzyć się w świecie sztuki? Wybraliśmy kilka ciekawych propozycji, dzięki którym pochmurne jesienne dni z pewnością nie będą nudne.

Co się dzieje jesienią w Warszawie: darmowe wydarzenia

Jeszcze przez kilkanaście dni do końca miesiąca można wziąć udział w akcji „Darmowy Listopad 2023” w rezydencjach królewskich organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Bezpłatny wstęp na ekspozycje oferuje m.in. Zamek Królewski w Warszawie. To idealna okazja, aby zwiedzić m.in. Apartament Wielki i Królewski, Sale Sejmowe oraz zobaczyć wystawę "Pocztówki z widokiem na Zamek" czy też podziwiać obraz Tycjana "Portret młodzieńca".

W akcję włączyło się również Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Nieodpłatnie można obejrzeć m.in. Apartamenty Królewskie i Apartamenty Marszałkowej Lubomirskiej oraz wystawę stałą "Kolekcjonerstwo Potockich". Jednocześnie instytucja zaprasza na spacery po Królewskim Ogrodzie Światła. Plenerowa ekspozycja będzie dostępna do 29 lutego 2024 r. Wstęp na nią jest z kolei bezpłatny tylko dla dzieci do lat sześciu. Bilet zwykły kosztuje 30 zł, a ulgowy 20 zł. Ponadto w listopadzie można za darmo zobaczyć również wszystkie wystawy stałe i czasowe w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

Wydarzenia w Warszawie: płatne wystawy

Na miłośników sztuki czeka również wiele innych interesujących płatnych wydarzeń. Jednym z nich jest bez wątpienia immersyjna wystawa "VAN GOGH & Friends – The Immersive Experience" w Soho Art Center. Dzięki wykorzystaniu nowych technologii uczestnicy mogą na nowo odkryć zachwycające dzieła impresjonizmu i postimpresjonizmu. Oprócz prac van Gogha na wystawie pojawiają się też obrazy innych wielkich artystów, takich jak Claude Monet, Edgar Degas, Paul Gauguin, Pierre-Auguste Renoir, Henri Rousseau, Henri de Toulouse-Lautrec i Paul Signac. Szczegółowe informacje o cenach biletów dostępne są na stronie wystawy.

Innym wydarzeniem, którego nie można przeoczyć, jest multimedialna wystawa "Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo" na błoniach PGE Stadionu Narodowego w Warszawie. Jej organizatorem jest Dom Emisyjny Manuscriptum. Ta zaawansowana technologicznie ekspozycja doskonale odwzorowuje wnętrza kaplicy, w tym słynne freski Michała Anioła.

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza z kolei na wystawę "Picasso", która potrwa do 14 stycznia. To idealna okazja, aby zobaczyć dzieła hiszpańskiego artysty pochodzące z kolekcji Museo Casa Natal Picasso w Maladze – wśród nich ryciny, ceramikę czy ilustracje książkowe.

Wydarzenia w Warszawie: spektakle teatralne

W jesienne dni warto wybrać się również do teatru. Na deskach warszawskich instytucji możemy zobaczyć nie tylko starsze, ale i nowsze propozycje. Przykładowo w Teatrze Komedia można obejrzeć "Jak się starzeć bez godności" w reż. Macieja Podstawnego. Nowością jest również "Kalina nie chce spać" z piosenkami z repertuaru Kaliny Jędrusik w wykonaniu Barbary Kurdej-Szatan.

W Teatrze Kwadrat w najbliższym czasie grane są z kolei takie spektakle, jak "Za jakie grzechy", "Małżeństwo do poprawki" czy "Szalone nożyczki". Teatr Muzyczny ROMA zaprasza natomiast na nowy musical w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego - "tik, tik… BUM!". W Studio Buffo można zobaczyć natomiast m.in. "Mistrza i Małgorzatę", "Metro", czy musical "Romeo i Julia".

Wydarzenia w Warszawie: nowości kinowe

Jesiennie wieczory to również dobra okazja, aby nadrobić zaległości filmowe. Z pewnością warto obejrzeć w kinach polski animowany dramat filmowy z 2023 roku " Chłopi", który walczy o nominację do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy, najlepszy film animowany oraz najlepsza muzyka.

Nowością w kinowym repertuarze są również " Czas Krwawego Księżyca" w reż. Martina Scorsese oraz "Niewierni w Paryżu" Woody'ego Allena. Jeżeli chcecie natomiast poczuć już klimat zbliżających się świąt, czeka na was polska propozycja "Uwierz w Mikołaja". W obsadzie znaleźli się m.in.: Cezary Żak, Dorota Kolak oraz Teresa Lipowska.