Obserwuj w Google News

Co partie obiecują kobietom? Porównano sześć ważnych kwestii

3 min. czytania
26.09.2023 08:21
Zareaguj Reakcja

Wybory parlamentarne zbliżają się wielkimi krokami. Na kogo głosować 15 października? Przed podjęciem tej decyzji warto uważnie przeanalizować programy wyborcze poszczególnych partii. Fundacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA prześwietliła programy wszystkich kandydujących pod kątem praw reprodukcyjnych i seksualnych. Warto zapoznać się z opublikowanym zestawieniem.

wybory 2023
fot. ADRIAN GLADECKI/REPORTER

Coraz głośniej mówi się, że o wyniku tegorocznych wyborów zadecydują kobiety. Wiele z nich – jak pokazują sondaże przedwyborcze – nadal nie wie, na kogo oddać swój głos i czy w ogóle brać udział w wyborach.

Fundacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA prześwietliła programy wyborcze kandydatów, biorąc pod uwagę kobiecą perspektywę. Organizacja zwróciła szczególną uwagę na prawa reprodukcyjne oraz seksualne, które w ostatnim czasie niejednokrotnie były przedmiotem sporów społecznych. Porównała programy wyborcze poszczególnych partii pod kątem: legalizacji aborcji do 12 tygodnia ciąży, dostępu do antykoncepcji awaryjnej, likwidacji klauzuli sumienia, refundacji in vitro z budżetu państwa, edukacji seksualnej w szkołach, finansowania badań prenatalnych niezależnie od wieku.

Wyniki w czytelny sposób przedstawiono w mediach społecznościowych. Warto je przybliżyć – mogą bowiem pomóc osobom nadal niezdecydowanym pojąć decyzję zgodną ze swoim światopoglądem.

Nowa Lewica

Nowa Lewica w swoim programie wyborczym wiele miejsca poświęciła kobietom. Fundacja FEDERA zwróciła uwagę na to, że to jedyna partia, która obiecała likwidację klauzuli sumienia, a więc szczególnej regulacji prawnej, zgodnie z którą lekarz może powstrzymać się od wykonania świadczeń zdrowotnych niezgodnych z jego osobistymi poglądami.

W programie uwzględniono także między innymi: legalizację aborcji do 12. tygodnia ciąży, zniesienie recepty na tabletkę „dzień po”, a więc dostęp do antykoncepcji awaryjnej, refundację in vitro, rozszerzenie edukacji seksualnej w szkołach oraz finansowane badań prenatalnych z budżetu państwa.

Koalicja Obywatelska

Co proponuje Polkom Koalicja Obywatelska? W programie tej partii uwzględniono między innymi: legalną aborcję do 12. tygodnia ciąży, bezproblemowy dostęp do antykoncepcji awaryjnej oraz finansowanie badań prenatalnych. Obiecano także finansowanie in vitro z budżetu państwa.

Zobacz również:   Polki jednak nie mają jeszcze dość? Tylko połowa z nich zamierza pójść na wybory

Trzecia Droga (Polska 2050 i Polskie Stronnictwo Ludowe)

Polska 2050 i Polskie Stronnictwo Ludowe tworzą razem koalicję Trzecia Droga. Fundacja FEDERA zwróciła jednak uwagę, że partie nie we wszystkich kwestiach są jednogłośne. Polska 2050 wspomina bowiem – oprócz refundacji in vitro z budżetu państwa – także o finansowaniu przez państwo badań prenatalnych oraz o konieczności skupienia się na edukacji seksualnej dzieci i młodzieży.

Prawo i Sprawiedliwość

Fundacja FEDERA zauważyła, że partia Prawo i Sprawiedliwość NIE uwzględniła w swoim programie między innymi:  zmian w prawie aborcyjnym. Pominięto także tematy: dostępu do antykoncepcji awaryjnej, zniesienia klauzuli sumienia, czy też finansowania in vitro. Nie zaproponowano rozszerzenia edukacji seksualnej. Wręcz przeciwnie: zapowiedziano kontynuację pracy nad programem "Chrońmy dzieci, wspierajmy rodziców", który ma na celu jeszcze większą kontrolę nad zajęciami pozalekcyjnymi w szkołach.

Konfederacja

Konfederacja w swoim programie również pominęła tematy: dostępu do antykoncepcji awaryjnej, likwidacji klauzuli sumienia, dostępu do darmowych badań prenatalnych, finansowania in vitro z budżetu państwa. Partia nie zwróciła również uwagi na kwestię edukacji seksualnej w szkołach. W dodatku z wypowiedzi kandydatów można wywnioskować, że Konfederacja opowiada się za zaostrzeniem prawa aborcyjnego.

Redakcja poleca

Bezpartyjni Samorządowcy

W zestawieniu Fundacji FEDERA nie najlepiej wypadli także Bezpartyjni Samorządowcy. Zgodnie z informacjami zawartymi w przewodniku wyborczym partia w swoim programie nie uwzględniła żadnego z sześciu porównywanych zagadnień, a więc: legalizacji aborcji do 12 tygodnia ciąży, dostępu do antykoncepcji awaryjnej, likwidacji klauzuli sumienia, refundacji in vitro z budżetu państwa, edukacji seksualnej w szkołach, finansowania badań prenatalnych niezależnie od wieku.

Nie przegap