Co partie obiecują kobietom? Porównano sześć ważnych kwestii
Wybory parlamentarne zbliżają się wielkimi krokami. Na kogo głosować 15 października? Przed podjęciem tej decyzji warto uważnie przeanalizować programy wyborcze poszczególnych partii. Fundacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA prześwietliła programy wszystkich kandydujących pod kątem praw reprodukcyjnych i seksualnych. Warto zapoznać się z opublikowanym zestawieniem.

Coraz głośniej mówi się, że o wyniku tegorocznych wyborów zadecydują kobiety. Wiele z nich – jak pokazują sondaże przedwyborcze – nadal nie wie, na kogo oddać swój głos i czy w ogóle brać udział w wyborach.
Fundacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA prześwietliła programy wyborcze kandydatów, biorąc pod uwagę kobiecą perspektywę. Organizacja zwróciła szczególną uwagę na prawa reprodukcyjne oraz seksualne, które w ostatnim czasie niejednokrotnie były przedmiotem sporów społecznych. Porównała programy wyborcze poszczególnych partii pod kątem: legalizacji aborcji do 12 tygodnia ciąży, dostępu do antykoncepcji awaryjnej, likwidacji klauzuli sumienia, refundacji in vitro z budżetu państwa, edukacji seksualnej w szkołach, finansowania badań prenatalnych niezależnie od wieku.
Wyniki w czytelny sposób przedstawiono w mediach społecznościowych. Warto je przybliżyć – mogą bowiem pomóc osobom nadal niezdecydowanym pojąć decyzję zgodną ze swoim światopoglądem.
Nowa Lewica
Nowa Lewica w swoim programie wyborczym wiele miejsca poświęciła kobietom. Fundacja FEDERA zwróciła uwagę na to, że to jedyna partia, która obiecała likwidację klauzuli sumienia, a więc szczególnej regulacji prawnej, zgodnie z którą lekarz może powstrzymać się od wykonania świadczeń zdrowotnych niezgodnych z jego osobistymi poglądami.
W programie uwzględniono także między innymi: legalizację aborcji do 12. tygodnia ciąży, zniesienie recepty na tabletkę „dzień po”, a więc dostęp do antykoncepcji awaryjnej, refundację in vitro, rozszerzenie edukacji seksualnej w szkołach oraz finansowane badań prenatalnych z budżetu państwa.
Koalicja Obywatelska
Co proponuje Polkom Koalicja Obywatelska? W programie tej partii uwzględniono między innymi: legalną aborcję do 12. tygodnia ciąży, bezproblemowy dostęp do antykoncepcji awaryjnej oraz finansowanie badań prenatalnych. Obiecano także finansowanie in vitro z budżetu państwa.
Zobacz również: Polki jednak nie mają jeszcze dość? Tylko połowa z nich zamierza pójść na wybory
Trzecia Droga (Polska 2050 i Polskie Stronnictwo Ludowe)
Polska 2050 i Polskie Stronnictwo Ludowe tworzą razem koalicję Trzecia Droga. Fundacja FEDERA zwróciła jednak uwagę, że partie nie we wszystkich kwestiach są jednogłośne. Polska 2050 wspomina bowiem – oprócz refundacji in vitro z budżetu państwa – także o finansowaniu przez państwo badań prenatalnych oraz o konieczności skupienia się na edukacji seksualnej dzieci i młodzieży.
Prawo i Sprawiedliwość
Fundacja FEDERA zauważyła, że partia Prawo i Sprawiedliwość NIE uwzględniła w swoim programie między innymi: zmian w prawie aborcyjnym. Pominięto także tematy: dostępu do antykoncepcji awaryjnej, zniesienia klauzuli sumienia, czy też finansowania in vitro. Nie zaproponowano rozszerzenia edukacji seksualnej. Wręcz przeciwnie: zapowiedziano kontynuację pracy nad programem "Chrońmy dzieci, wspierajmy rodziców", który ma na celu jeszcze większą kontrolę nad zajęciami pozalekcyjnymi w szkołach.
Konfederacja
Konfederacja w swoim programie również pominęła tematy: dostępu do antykoncepcji awaryjnej, likwidacji klauzuli sumienia, dostępu do darmowych badań prenatalnych, finansowania in vitro z budżetu państwa. Partia nie zwróciła również uwagi na kwestię edukacji seksualnej w szkołach. W dodatku z wypowiedzi kandydatów można wywnioskować, że Konfederacja opowiada się za zaostrzeniem prawa aborcyjnego.
Bezpartyjni Samorządowcy
W zestawieniu Fundacji FEDERA nie najlepiej wypadli także Bezpartyjni Samorządowcy. Zgodnie z informacjami zawartymi w przewodniku wyborczym partia w swoim programie nie uwzględniła żadnego z sześciu porównywanych zagadnień, a więc: legalizacji aborcji do 12 tygodnia ciąży, dostępu do antykoncepcji awaryjnej, likwidacji klauzuli sumienia, refundacji in vitro z budżetu państwa, edukacji seksualnej w szkołach, finansowania badań prenatalnych niezależnie od wieku.