Obserwuj w Google News

Co dziesiąty związek w Polsce kończy się przez pieniądze. Nowe wyniki badań

2 min. czytania
Aktualizacja 05.12.2023
05.12.2023 13:54
Zareaguj Reakcja

Związki rozpadają się z różnych powodów. Jedną z przyczyn są aspekty finansowe. Najnowsze wyniki badania przeprowadzonego w ramach inauguracji nowej kampanii Sukcesu Pisanego Szminką oraz Banku BNP Paribas przeanalizowały, w jaki sposób rozmowy o pieniądzach wpływają na relacje Polek i Polaków.

Co dziesiąty związek w Polsce rozpada się przez pieniądze? Nowe wyniki badań
fot. ADAM GUZ/REPORTER, PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Światło dzienne ujrzała wspólna inicjatywa organizacji Sukces Pisany Szminką oraz Banku BNP Paribas – kampania „#CoZTąKasą – Jak rozmowy o kasie wpływają na nasze relacje?”. Przedsięwzięciu towarzyszy badanie zrealizowane przez agencję badawczą Quantify na reprezentatywnej próbie 1000 Polek i Polaków metodą CAWI. Wyniki przyciągają uwagę – szczególnie w kontekście konfliktów na tle pieniężnym oraz ukrywania długów przed partnerami.

Co dziesiąty związek w Polsce rozpadł się przez pieniądze. „Ogromna próba naszych relacji”

Ponad połowa osób uczestniczących w badaniu przyznała się do pieniężnych kłótni w związku. Okazuje się również, że co dziesiąty uczestnik przedsięwzięcia zakończył w przeszłości relację partnerską z powodu niesnasek związanych z finansami. Wyników nie można jednak nazwać załamującymi: aż 55% badanych wskazuje, że w obecnym związku kłóci się o „kasę” bardzo rzadko albo nigdy.

- Pieniądze bywają ogromną próbą naszych relacji, nie tylko romantycznych, lecz także przyjacielskich i rodzinnych. Wyniki badania towarzyszącego kampanii #CoZTąKasą wskazują, że przez konflikt, którego powodem były pieniądze, co piąty ankietowany/ankietowana zakończył przyjaźń, natomiast co czwarty stracił kontakt z członkiem rodziny – dodaje Olga Kozierowska, prezeska organizacji Sukces Pisany Szminką.

Redakcja poleca

Zobacz także: Jedna na pięć par twierdzi, że nie ma ze sobą nic wspólnego. Zaskakujące wyniki badań

Polacy ukrywają długi przez drugimi połówkami? Nowe wyniki badań

Zgodnie z wynikami badania towarzyszącego kampanii Polacy nie postrzegają pieniędzy jako tematu tabu w związku: aż ośmiu na dziesięciu badanych deklaruje, że zna zarobki swoich drugich połówek. Warto jednocześnie zaznaczyć, że co czwarta osoba uczestnicząca w badaniu przyznaje się do posiadania wydatków, co do których świadomości nie przejawia partner lub partnerka.

Część z uczestników zadeklarowała również inne sekrety: co dziesiąty respondent ma bowiem długi, o których nie wie druga połówka. - Finanse w związkach to niejednokrotnie trudne zagadnienie. Dysproporcja zarobków może być sporą przeszkodą na drodze do wypracowania rozwiązań odpowiadających obu stronom. Okazuje się, że nie zawsze dzielimy się wszystkimi swoimi wydatkami i zaległościami finansowymi z partnerem czy partnerką, co może być powodem późniejszych nieporozumień – wyjaśnia Izabela Tworzydło, Dyrektorka Departamentu Komunikacji Korporacyjnej Banku BNP Paribas.

Źródło: Radio ZET/materiały prasowe (Sukces Pisany Szminką, BNP Paribas)

Nie przegap