Obserwuj w Google News

Chłopięcy chór klasztorny rekrutuje dziewczyny. Lepiej późno niż wcale?

2 min. czytania
22.03.2023 15:03
Zareaguj Reakcja

Jeden z najstarszych zespołów wokalnych w Europie przestanie być grupą złożoną wyłącznie z chłopców. Hiszpański chór klasztorny Escolania z benedyktyńskiego opactwa Santa Maria de Montserrat pod Barceloną przyjmie w swoje szeregi śpiewające nastolatki i kobiety. To pierwsza tak gruntowna zmiana od 700 lat istnienia Escolanii.

Chłopięcy chór klasztorny po 700 latach pozwoli dziewczynom śpiewać.
fot. Monkpress/EAST NEWS

Według ustaleń portalu Classic.FM w 2024 roku powstanie łączony płciowo chór – stanie się to za pomocą dołączenia do uzdolnionych śpiewaków około 25 sopranistek. Grupa ma składać się z nastolatków i młodych dorosłych w wieku od 17 do 24 lat. Nowo utworzona formacja planuje działać obok pierwszego, dziecięcego zespołu złożonego tylko z chłopców. Do obowiązków chóru mieszanego należeć będzie muzyczna oprawa liturgiczna i pełnienie wyznaczonych obowiązków przez jeden weekend w miesiącu. Oznacza to nie tylko przejęcie przez młode śpiewaczki części mszalnej posługi grupy chłopięcej, ale i zapewnienie im przez opactwo edukacji muzycznej: wokalistyki chóralnej, teorii muzyki, nauki gry na fortepianie oraz jeszcze jednym dodatkowym instrumencie.

Oglądaj

Redakcja poleca

Chór klasztorny pozwoli śpiewać dziewczynom. Historyczny krok czy spóźniona inicjatywa?

Ojciec Efrem de Montellá z opactwa Santa Maria de Montserrat opisuje decyzję Escolanii jako historyczny dla funkcjonującego od 700 lat chóru krok. Teoretycznie można zapytać z pewną dozą krytycyzmu: dlaczego dopiero teraz? Czemu wpuszczanie kobiet do jakichkolwiek sfer w XXI wieku opisuje się jako krok rewolucyjny, a nie ruch będący naturalnym następstwem rozmaitych działań równościowych?

Do odpowiedzi na to pytanie istotna jest znajomość kontekstu sytuacyjnego. Instytucja Kościoła rzymskokatolickiego - z samego względu funkcjonowania jako wiekowa organizacja religijna – w dzisiejszych, zewnętrznych warunkach świeckich jawi się jako dość skostniała. Świat duchownych, w związku z decyzjami podejmowanymi setki lat wcześniej i oczywistym przywiązaniem do tradycyjno-konserwatywnego stanu rzeczy, rozwija się w tempie znacznie wolniejszym od przestrzeni laickich. Stąd decyzje, które na zewnątrz wydają się być całkowicie normalnym, a nawet znacząco spóźnionym krokiem, w środowiskach okołokościelnych rosną do rangi niemal rewolucyjnej.

Zobacz także: Przepowiednia jasnowidza na 2023 rok. Czy Kościół w Polsce upadnie?

Chór zadebiutuje w 2024 roku. Opactwo zapowiada przesłuchania

Start nowej formacji w Escolanii zaplanowany jest na jesień. Stali wierni oraz pielgrzymi będą mogli słuchać wykonywanych przez chór pieśni od września 2024 roku. Opactwo zapowiedziało, że przesłuchania zaczną się w maju; nie wiadomo jednak, jak długo potrwają. Wymagania to umiejętność czytania z nut, doświadczenie w śpiewaniu chóralnym i „wrażliwość na religię chrześcijańską”. Zainteresowane, potencjalne chórzystki znają już także stroje, w których przyjdzie im występować: to charakterystyczne togi, składające się rokiety i czarnej alby przypominającej sutannę.

RadioZET.pl/amp.classicfm.com