Chcieli nazwać synka Antek. Rada Języka Polskiego wyraziła poważne obawy
Wybór imienia dla nowo narodzonego dziecka jest wyjątkowo trudnym zadaniem. Chociaż popularnością wciąż cieszą się nowoczesne formy, opiekunowie coraz częściej skłaniają się w stronę tradycji i wybierają imiona, które w Polsce funkcjonują od pokoleń. Są też tacy rodzice, którzy pragną połączyć nowoczesność i tradycję. To jednak nie zawsze się udaje.

Czym kierować się, wybierając imię dla dziecka? Niektórzy młodzi rodzice śledzą modę i obowiązujące trendy, inni zwracają uwagę na rodzinne tradycje i funkcjonalność konkretnych form. Są również tacy opiekunowie, którzy chcą, by imię, które nadadzą maluchowi było nowoczesne i oryginalne. Spośród setek form, wybierają więc tę najbardziej ekstrawagancką.
To najpopularniejsze imiona dla chłopców. Tradycja zdecydowanie wygrywa
Jakie imiona obecnie cieszą się popularnością wśród rodziców? Ministerstwo Cyfryzacji co roku publikuje ranking form cieszących się największym uznaniem. W 2022 roku największą popularnością wśród imion damskich cieszyło się imię Zofia. Drugie miejsce należało do imienia Zuzanna, natomiast na trzecim miejscu znalazła się Hanna.
Jeśli chodzi o imiona męskie, zestawienie zdominowały tradycyjne formy, funkcjonujące w języku polskim od pokoleń. Na podium znalazły się kolejno imiona: Antoni, Jan, Aleksander. Lider zdetronizował konkurencję. W 2022 roku aż 6670 chłopców otrzymało na imię Antonii.
Zobacz również: To najpiękniejsze imię damskie na świecie. Naukowcy nie mają wątpliwości
Chcieli połączyć tradycję i nowoczesność. Takie imię wybrali dla synka
Do nietypowego zdarzenia doszło w Urzędzie Stanu Cywilnego w Mińsku Mazowieckim. Przyszli rodzice chcieli zarejestrować imię nowo narodzonego bobasa. Wybrali jednak nietypową formę – marzyli o tym, by ich syn nazywał się Antek. Urzędnik nie wiedział, czy nadanie dziecku formy, która w języku funkcjonuje jako zdrobnienie, jest zgodne z obowiązującymi zasadami i normami językowymi. Poprosił więc o opinię Radę Języka Polskiego. Eksperci wyrazili swojej stanowisko.
„Rada Języka Polskiego nie jest upoważniona, by odnosić się do kwestii możliwości nadania określonego imienia – jest to bowiem kompetencja USC, której treść wyznaczają przepisy ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego. Możemy jedynie wydać opinię o imieniu, co niniejszym czynimy, na podstawie której Urząd podejmie odpowiednią decyzję administracyjną” – wyjaśniła prof. Katarzyna Kłosińska. Językoznawczyni przyznała jednak, że forma, którą wybrali przyszli rodzice nie jest zgodna z zasadami nadawania imion w Polsce i może okazać się kłopotliwa dla dziecka w przyszłości. „Forma Antek nie funkcjonuje w Polsce jako samodzielne imię – jest zdrobnieniem imienia Antoni” – podkreśliła ekspertka.
- To imię dla chłopca ma piękne znaczenie. Gwiazdy wybierają je dla dzieci
- To imię dla dziewczynki ma piękne znaczenie. Noszą je niezwykłe dzieci
- To hebrajskie imię jest coraz popularniejsze. Rodzice nazywają tak córki
To wyjątkowe imiona dla dziewczynek. Przyszli rodzice powinni je rozważyć [GALERIA]
