Obserwuj w Google News

Chciała nazwać tak córkę. Rada Języka Polskiego stanowczo jej odradziła

2 min. czytania
16.03.2023 09:07
Zareaguj Reakcja

Pewna kobieta chciała nadać córce nietypowe, łacińskie imię. Nie wiedziała jednak, czy taka forma dozwolona jest w Polsce. Postanowiła skonsultować się z Radą Języka Polskiego i poprosić ekspertów o opinię. Językoznawca szybko rozwiał wątpliwości przyszłej mamy. – Nie jestem pewien, czy córka za parę lat będzie z tego imienia zadowolona – podkreślił w odpowiedzi. O jakie imię chodzi?

Chciała nazwać tak córkę
fot. shutterstock/Iren_Geo / Chciała nazwać tak córkę. Imię oznacza „roztropny, mądry”

Wybór imienia dla dziecka to bardzo ważna i trudna decyzja. W końcu imię towarzyszy człowiekowi przez całe życie, jest z nim związane i może decydować o tym, jak odbierają go inni. Przyszli rodzice zazwyczaj zachodzą w głowę, zastanawiając się, jak nazwać swoją pociechę. Możliwości jest przecież tak wiele. Mogą zdecydować się na tradycyjną, popularną w Polsce od lat formę, lub wybrać ekstrawagancką i nowoczesną opcję.

Jak nazwać dziecko? To najpopularniejsze imiona 2022 roku

Zestawienie najpopularniejszych imion w Polsce, które rokrocznie pojawia się na stronie Ministerstwa Cyfryzacji, pokazuje, że młodzi rodzice coraz chętniej skłaniają się w stronę tradycji. W 2022 roku najpopularniejszymi imionami żeńskimi były: Zofia, Zuzanna i Hanna. Z kolei chłopcom najchętniej nadawano imiona: Antoni, Jan, Aleksander. Oczywiście nie brakowało również rodziców, którzy zdecydowali się na bardziej awangardowe imiona.

Jak nazwać dziecko?
fot. fot. shutterstock/KieferPix / Jak nazwać dziecko? To ważna decyzja

Zobacz również:  To hebrajskie imię jest coraz popularniejsze. Rodzice nazywają tak córki

Chciała nazwać tak córkę. Imię oznacza „roztropny, mądry”

Jedna z przyszłych mam pragnęła nadać córce na imię Prudencja. Forma przekonywała ją m.in. ze względu na pochodzenie i znaczenie. Imię Prudencja wywodzi się z łacińskiego przymiotnika prudens i oznacza „roztropny, mądry”. Kobieta nie była jednak przekonana, czy ta niepopularna forma, zostanie zaakceptowana przez urząd stanu cywilnego. Aby uniknąć nieprzyjemności, postanowiła poprosić o poradę ekspertów z Rady Języka Polskiego. Odpowiedź otrzymała błyskawicznie. Co poradzili przyszłej mamie językoznawcy?

Redakcja poleca

Prof. dr hab. Walery Pisarek z Rady Języka Polskiego zaznaczył, że imię Prudencja od dawna funkcjonuje w języku polskim. – Choć imiona Prudencja i Prudencjusz występują w Polsce bardzo rzadko, są wymieniane w wielu słownikach imion, m.in. w "Księdze naszych imion" Józefa Bubaka. Nie spodziewam się, by w którymkolwiek z urzędów stanu cywilnego w Polsce spotkała się Pani z odmową jego nadania – wyjaśnił.

Ekspert postanowił zwrócić uwagę jeszcze na jedną, ważną kwestię:

Nie jestem pewien, czy córka za parę lat będzie z tego imienia zadowolona, bo jest to imię bardzo poważne, dostojne i nie poddaje się łatwo zdrobnieniu: Prudzia? Prunia?

Co ciekawe: zgodnie z listą imion żeńskich w rejestrze PESEL (stan na 31.01.2023) obecnie w Polsce żadna kobieta nie nosi imienia Prudencja.

RadioZET.pl/kobieta.gazeta.pl