Boże Ciało z dzieckiem. Oto, jak przygotować malucha do procesji
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało, to bardzo ważne dla katolików wydarzenie. Co roku, 60 dni po Wielkanocy, ulicami przechodzi procesja, w której uczestniczy wiele rodzin. O czym warto więc pamiętać, przygotowując dziecko na to wydarzenie?

Katolicy w Polsce celebrują Boże Ciało od 1320 r., gdy biskup Nankier wprowadził uroczystość w diecezji krakowskiej. Święto uznano za powszechnie obowiązujące we wszystkich kościołach dopiero 100 lat później – podczas synodu gnieźnieńskiego w 1420 r. Współcześnie obchody zawsze połączone są ze wzniosłymi procesjami, przechodzącymi ulicami miast, połączonymi z czytaniem Ewangelii przy ustawionych pod gołym niebem ołtarzach, sypaniem kwiatów i błogosławieństwem monstrancją z poświęconą hostią. W tradycyjnej formie celebracji pojawiają się również elementy związane z polskim folklorem – tworzenie rozbudowanych dywanów kwietnych, święcenie wianków na zakończenie oktawy Bożego Ciała, a niektórych regionach nawet zakładanie strojów ludowych na procesję.
Dr Małgorzata Dziura z Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej zauważa w opracowaniu opublikowanym na gov.pl:
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej ma wybitnie chrześcijański charakter, ale w praktykach lokalnych można doszukać się elementów ludowych i lokalnego kolorytu.
W procesji czynny udział biorą także dzieci. Jeżeli ich rodzicom zależy na wychowaniu w chrześcijańskim duchu, powinni odpowiednio przygotować je na Boże Ciało. Jak to zrobić i o czym pamiętać?
Boże Ciało – jak wytłumaczyć to zagadnienie dziecku?
W Polsce uroczystość Bożego Ciała jest dniem wolnym od pracy. Uczestniczenie w obchodach tego święta jest istotne dla praktykujących katolików, stąd często zabierają na nie swoje dzieci. Maluchom warto wytłumaczyć, dlaczego Boże Ciało to ważne wydarzenie oraz z czym jest związane. Sposób przekazania informacji w rozmowie należy oczywiście dostosować do wieku – można zrobić to za pomocą pytań pomocniczych: „Jak myślisz, dlaczego tyle ludzi idzie przez miasto?”, „Czemu tutaj przyszliśmy?” czy „Co oznacza sypanie kwiatków?”. Dziecko – nawet jeśli nie uczestniczy czynnie w procesji - może wówczas zrozumieć istotę święta, co z perspektywy chrześcijańskiego rodzica jest istotne. Pociecha będzie mogła dodatkowo samodzielnie dojść do kwintesencji zagadnienia w formie przystępnej dla jej wieku.
Poznawanie nowych sytuacji związanych z wiarą i uczestnictwo w katolickich świętach stanowi zatem rozwinięcie zobowiązań podjętych przez rodziców dziecka podczas sakramentu chrztu. W Deklaracji Soboru Watykańskiego II o wychowaniu chrześcijańskim „Gravissimum educationis” można przeczytać:
Wszyscy chrześcijanie (…) mają prawo do wychowania chrześcijańskiego. Wychowanie (…) ma na względzie przede wszystkim to, aby ochrzczeni (…) stawali się z każdym dniem coraz bardziej świadomi otrzymanego daru wiary.
Zobacz także: Kwiaty na Boże Ciało. Te gatunki najlepiej nadają się do sypania na procesji
Boże Ciało jako ciekawe zjawisko. Trzeba cierpliwie odpowiadać na pytania
Jeżeli rodzice dziecka są katolikami, mogą przygotować pociechę do procesji w chrześcijańskim duchu, nie zaniedbując jednocześnie jej ciekawości świata. Kilkulatki bardzo często zadają wiele pytań, na które nierzadko dorośli nie znają odpowiedzi. Warto wytłumaczyć maluchowi zjawisko procesji Bożego Ciała i cierpliwie odpowiadać na jego pytania. Ciągła obserwacja i próba zrozumienia otaczającego świata są naturalną potrzebą związaną z prawidłowym, dziecięcym rozwojem.
Zobacz także: Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Kodeks Prawa Kanoniczego mówi jasno
RadioZET.pl/gov.pl/wrodzinie.pl