Obserwuj w Google News

Boże Ciało z dzieckiem. Oto, jak przygotować malucha do procesji

3 min. czytania
06.06.2023 09:35
Zareaguj Reakcja

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało, to bardzo ważne dla katolików wydarzenie. Co roku, 60 dni po Wielkanocy, ulicami przechodzi procesja, w której uczestniczy wiele rodzin. O czym warto więc pamiętać, przygotowując dziecko na to wydarzenie?

Boże Ciało - jak wytłumaczyć to zjawisko dziecku?
fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER/East News

Katolicy w Polsce celebrują Boże Ciało od 1320 r., gdy biskup Nankier wprowadził uroczystość w diecezji krakowskiej. Święto uznano za powszechnie obowiązujące we wszystkich kościołach dopiero 100 lat później – podczas synodu gnieźnieńskiego w 1420 r. Współcześnie obchody zawsze połączone są ze wzniosłymi procesjami, przechodzącymi ulicami miast, połączonymi z czytaniem Ewangelii przy ustawionych pod gołym niebem ołtarzach, sypaniem kwiatów i błogosławieństwem monstrancją z poświęconą hostią. W tradycyjnej formie celebracji pojawiają się również elementy związane z polskim folklorem – tworzenie rozbudowanych dywanów kwietnych, święcenie wianków na zakończenie oktawy Bożego Ciała, a niektórych regionach nawet zakładanie strojów ludowych na procesję.

Dr Małgorzata Dziura z Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej zauważa w opracowaniu opublikowanym na gov.pl:

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej ma wybitnie chrześcijański charakter, ale w praktykach lokalnych można doszukać się elementów ludowych i lokalnego kolorytu.

W procesji czynny udział biorą także dzieci. Jeżeli ich rodzicom zależy na wychowaniu w chrześcijańskim duchu, powinni odpowiednio przygotować je na Boże Ciało. Jak to zrobić i o czym pamiętać?

Boże Ciało – jak wytłumaczyć to zagadnienie dziecku?

W Polsce uroczystość Bożego Ciała jest dniem wolnym od pracy. Uczestniczenie w obchodach tego święta jest istotne dla praktykujących katolików, stąd często zabierają na nie swoje dzieci. Maluchom warto wytłumaczyć, dlaczego Boże Ciało to ważne wydarzenie oraz z czym jest związane. Sposób przekazania informacji w rozmowie należy oczywiście dostosować do wieku – można zrobić to za pomocą pytań pomocniczych: „Jak myślisz, dlaczego tyle ludzi idzie przez miasto?”, „Czemu tutaj przyszliśmy?” czy „Co oznacza sypanie kwiatków?”. Dziecko – nawet jeśli nie uczestniczy czynnie w procesji - może wówczas zrozumieć istotę święta, co z perspektywy chrześcijańskiego rodzica jest istotne. Pociecha będzie mogła dodatkowo samodzielnie dojść do kwintesencji zagadnienia w formie przystępnej dla jej wieku.

Poznawanie nowych sytuacji związanych z wiarą i uczestnictwo w katolickich świętach stanowi zatem rozwinięcie zobowiązań podjętych przez rodziców dziecka podczas sakramentu chrztu. W Deklaracji Soboru Watykańskiego II o wychowaniu chrześcijańskim „Gravissimum educationis” można przeczytać:

Wszyscy chrześcijanie (…) mają prawo do wychowania chrześcijańskiego. Wychowanie (…) ma na względzie przede wszystkim to, aby ochrzczeni (…) stawali się z każdym dniem coraz bardziej świadomi otrzymanego daru wiary.

Zobacz także: Kwiaty na Boże Ciało. Te gatunki najlepiej nadają się do sypania na procesji

Boże Ciało - procesja
fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER/East News

Boże Ciało jako ciekawe zjawisko. Trzeba cierpliwie odpowiadać na pytania

Jeżeli rodzice dziecka są katolikami, mogą przygotować pociechę do procesji w chrześcijańskim duchu, nie zaniedbując jednocześnie jej ciekawości świata. Kilkulatki bardzo często zadają wiele pytań, na które nierzadko dorośli nie znają odpowiedzi. Warto wytłumaczyć maluchowi zjawisko procesji Bożego Ciała i cierpliwie odpowiadać na jego pytania. Ciągła obserwacja i próba zrozumienia otaczającego świata są naturalną potrzebą związaną z prawidłowym, dziecięcym rozwojem.

Zobacz także: Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Kodeks Prawa Kanoniczego mówi jasno

RadioZET.pl/gov.pl/wrodzinie.pl