Obserwuj w Google News

Czy w Boże Ciało sklepy będą otwarte? Przygotuj się na długi weekend

3 min. czytania
06.06.2023 11:50
Zareaguj Reakcja

Boże Ciało to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu Kościoła katolickiego. To również dzień ustawowo wolny od pracy oraz zajęć dydaktycznych. To oznacza, że w najbliższy czwartek, 8 czerwca, nieczynne będą większe sklepy spożywcze, a także galerie handlowe. Gdzie będzie można zrobić zakupy w czasie długiego weekendu? Sprawdziliśmy.

Czy w Boże Ciało sklepy będą otwarte
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa nazywana także Bożym Ciałem zawsze obchodzona jest w czwartek. To jednak święto ruchome, które wypada 60 dni po Wielkanocy. W bieżącym, 2023 roku osoby wierzące świętować będą Boże Ciało 8 czerwca.

Dzieci w tym dniu odpoczną od szkoły, a dorośli od pracy, ponieważ to dzień ustawowo wolny. W związku z tym wiele osób zastanawia się, czy w Boże Ciało sklepy spożywcze i galerie handlowe będą czynne. Sprawdziliśmy, gdzie w czasie czerwcówki” będzie można zrobić zakupy. Mamy dobrą wiadomość także dla spóźnialskich.

7 czerwca: Gdzie zrobić zakupy przed Bożym Ciałem?

Długi, czerwcowy weekend zbliża się wielkimi krokami. W środę, 7 czerwca, sklepy spożywcze oraz galerie handlowe oczywiście będą czynne. Ze zrobieniem zapasów nikt nie powinien mieć problemu, zwłaszcza że niektóre placówki przed Bożym Ciałem zdecydowały się wydłużyć godziny otwarcia.

Wydłużone zostały godziny pracy między innymi w sieci sklepów Biedronka. Większość placówek w Boże Ciało 2023 czynna będzie aż do godziny 23:30. Niektóre sklepy Kaufland również zapowiedziały zmiany.

Standardowe godziny otwarcia sklepów Kaufland dla klientów w czerwcu to 6.00-22.00. Siedemnaście marketów będzie w tym okresie otwartych do godziny 23.00, a trzynaście czynnych od godziny 7.00 - – zaznaczyła Maja Szewczyk, dyrektor Działu Komunikacji Korporacyjnej Kaufland Polska w rozmowie z portalem TVN24.

POLOmarket również przed czerwcówką” przygotował niespodziankę dla swoich klientów. – W środę 07.06 wszystkie sklepy POLOmarket pracują dłużej, przynajmniej do godz. 22:00. W przypadku kilkunastu obiektów w pasie nadmorskim także do 22:30 i 23:00 – zaznaczyło biuro prasowe Polomarket w rozmowie z portalem Strefa Biznesu.

Czy w Boże Ciało sklepy będą czynne?
fot. Mateusz Jagielski/East News

Zobacz również:  Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Kodeks Prawa Kanoniczego mówi jasno

8 czerwca: Czy w Boże Ciało sklepy będą czynne?

Boże Ciało to dzień ustawowo wolny do pracy. Wolne mają więc wówczas również pracownicy sklepów spożywczych i galerii handlowych. Oznacza to, że w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa zrobienie zakupów będzie bardzo utrudnione. Działalność sklepów tego dnia reguluje bowiem ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele oraz święta.

Zrobienie podstawowych zakupów spożywczych w Boże Ciało 2023 będzie jednak możliwe. Biuro prasowe Żabka Polska poinformowało, że 8 czerwca poszczególne placówki będą czynne. – W tym dniu obowiązują takie same zasady działalności jak w niedziele objęte ograniczeniami handlu. Większość sklepów Żabka pracuje w dni objęte ograniczeniami, korzystając z wyłączenia dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż osobiście i na własny rachunek. Decyzję o otwarciu sklepu podejmą sami franczyzobiorcy – zaznaczono. Warto jednak mieć na uwadze, że godziny otwarcia mogą być inne niż w dni powszednie.

Redakcja poleca

9 czerwca: Czy po Bożym Ciele sklepy będą czynne?

W piątek po Bożym Ciele sklepy spożywcze i galerie handlowe znów będą czynne w standardowych godzinach. Oznacza to, że bez przeszkód będziemy mogli zrobić zakupy w najbliższych supermarketach.

Planując zakupy, warto wciąć pod uwagę to, że pierwsza niedziela po Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, która przypada na 11 czerwca, jest dniem niehandlowym.

Gdzie zrobić zakupy przed Bożym Ciałem?
fot. Artur Barbarowski/East News
Czego nie zakładać na wesele?
5 Zobacz galerię
fot. Dmytro Sheremeta/Shutterstock

RadioZET.pl/tvn24.pl/strefabiznesu.pl