Obserwuj w Google News

Basen bez zakrywania piersi. Decyzja miasta: kobiety mogą pływać topless

2 min. czytania
29.03.2023 15:01
Zareaguj Reakcja

Kobiety będą mogły przebywać na publicznych basenach topless. Władze Berlina wprowadziły nowe przepisy dotyczące kąpieli, zezwalające wszystkim bez wyjątku na pływanie z odkrytą klatką piersiową. Pomysł pojawił się po wniesieniu skargi związanej z dyskryminacją przez kobietę, której zabroniono przebywać bez stanika na jednym z berlińskich basenów.

Władze miasta zdecydowały: basen będzie przestrzenią bez konieczności zakrywania piersi.
fot. plprod/Shuterstock

Nowy przepis basenowy umożliwia pływanie bez odzieży zakrywającej piersi każdej osobie, która ma na to ochotę: dotyczy to zatem mężczyzn, kobiet oraz osób identyfikujących się jako niebinarne. Kobietę, która wniosła skargę, można uznać co prawda za spriritus movens całego przedsięwzięcia, ale nie jest to pierwsza tego typu sytuacja.

W 2021 roku basen również był tłem głośnej sprawy związanej z zakrywaniem biustu. Francuzka Gabrielle Lebreton, mieszkająca od lat w Berlinie, zażądała od stolicy odszkodowania finansowego za nakaz opuszczenia terenu parku wodnego. Ochrona zmusiła ją do wyjścia po odmowie założenia górnej części stroju kąpielowego. Lebreton odwiedziła wówczas basen z pięcioletnim synem. Sytuację zinterpretowała jako dyskryminację ze względu na płeć.

Redakcja poleca

Basen bez konieczności zakrywania piersi. Zmiany w przepisach prawnych

W sprawie wypowiedziały się wysoko postawione w administracyjnej hierarchii osoby, w tym dr Doris Liebscher - kierowniczka biura berlińskiego ombudsmana (urzędnika sprawującego funkcję lokalnego rzecznika praw obywatelskich). Określiła wprowadzenie nowych przepisów jako duży krok w walce z dyskryminacją. W wypowiedzi opublikowanej przez CNN zaznaczyła:

Rzecznik przyjmuje decyzję dotyczącą kąpielisk z dużym zadowoleniem, ponieważ stwarza ona równe prawa dla wszystkich berlińczyków – niezależnie od tego, czy są mężczyznami, kobietami czy osobami niebinarnymi – oraz pewność związaną z przepisami prawa dla personelu kąpielisk.

Zobacz także: Przyśnił ci się basen? Sprawdź, co może oznaczać ten sen!

Basen ucieleśnieniem „kultury wolnego ciała”? Stosunek Niemców do nagości

Wśród osób komentujących sytuację pojawiły się głosy wskazujące na społeczny aspekt decyzji władz. Basen bez konieczności zakrywania klatki piersiowej może być traktowany jako jeden z przejawów niemieckiej Freikörperkultur – tłumaczonej dosłownie „kultury wolnego ciała”. Pojęcie odnosi się do zdrowotnych aspektów przebywania nago w słońcu i na świeżym powietrzu, ale związki z raczej swobodnym podejściem do nagości są łatwe do zauważenia. Zamiast seksualizacji ciała bez ubrań pojawia się akceptacja, przez co publiczna nagość (np. na basenie) nie jest automatycznie postrzegana jako niebezpieczna lub demoralizująca.

Freikörperkultur wchodzi więc w przestrzeń berlińskich basenów, umożliwiając wszystkim chętnym pływanie bez zakrywania piersi.

Zobacz także: Jak twarda woda działa na włosy?

RadioZET.pl/apnews.com/cnn.com