Obserwuj w Google News

Asteroida uderzy w Ziemię? Naukowcy: „Jesteśmy na ostatnim etapie”

2 min. czytania
18.09.2023 15:15
Zareaguj Reakcja

Znamy datę przewidywanego uderzenia w Ziemię asteroidy o dźwięcznej nazwie Bennu. Równie dźwięczna ma być przewidywana siła ciała niebieskiego – kalkulacje porównują ją z mocą 22 bomb atomowych. Potencjalnie niebezpieczna asteroida może jednak pomóc naukowcom zgłębiać wiedzę dotyczącą powstania Układu Słonecznego, dlatego znów jest gorącym tematem rozmów wśród osób zafascynowanych przestrzenią kosmiczną.

Asteroida uderzy w Ziemię? Naukowcy chcą poznać dzięki niej kosmos
fot. Lukasz Pawel Szczepanski/Shutterstock

Bennu mija Ziemię w niedalekim dystansie co 6 lat. Szacuje się, że asteroida przybiera postać lużnego zbioru skalnego, ponieważ jej gęstość jest tylko o 30% większa od gęstości charakterystycznej dla wody. Bennu nie ma żadnych księżyców, a obecność tego ciała niebieskiego w kosmosie zauważono dopiero w 1999 roku.

Portal Unilad informuje obrazowo, że jeśli Bennu zderzy się z powierzchnią Ziemi, spowoduje zniszczenia w obrębie ponad 960 kilometrów od miejsca katastrofy. Należy jednak zaznaczyć, że nie będą one na tyle duże, by spowodować wyginięcie całego gatunku ludzkiego.

Redakcja poleca

Asteroida Bennu zderzy się z Ziemią? „Jesteśmy na ostatnim etapie”

Wszyscy zaniepokojeni mogą głęboko odetchnąć, bo do potencjalnego zderzenia się Bennu z Ziemią zostało jeszcze całkiem sporo czasu. Według naukowców istnieje wyjątkowo małe ryzyko, że asteroida uderzy w Ziemię 24 września 2182 roku. Samo ciało niebieskie nadal jest jednak na ustach fascynatów przestrzeni kosmicznej. Zespół kierowany przez NASA jest bowiem gotowy na przyjęcie pierwszej amerykańskiej próbki z Bennu, która pozwoli zgłębić wiedzę dotyczącą powstania Układu Słonecznego.

Richard Burns, kierownik projektu misji kosmicznej OSIRIS-REx w Centrum Lotów Kosmicznych imienia Roberta H. Goddarda w Greenbelt w amerykańskim stanie Maryland mówi:

- Teraz jesteśmy na ostatnim etapie tej siedmioletniej podróży i odczuwamy to porównywalnie do kilku ostatnich mil maratonu – z mieszaniną emocji takich, jak duma i radość współistniejąca ze zdeterminowaniem i koncentracją, by dobrze ukończyć bieg.

Zobacz także: To najbardziej tajemnicza część kosmosu. A jednocześnie... cały czas po niej stąpamy

Asteroida Bennu pomoże zgłębić wiedzę o kosmosie

Próbkę z powierzchni Bennu pozyskano w 2020 roku w ramach wspomnianej wcześniej misji OSIRIS-REx. W ostatecznej decyzji, w ramach której zastanawiano się nad ciałem niebieskim nadającym się do pobrania takiej próbki, asteroida pokonała czterech pozostałych kandydatów. Do wyboru miała przyczynić się potencjalnie niebezpieczna orbita Bennu. NASA informuje, że po poczynieniu odpowiednich kroków próbka zostanie udostępniona naukowcom z całego świata.

Nie przegap
Jakie kamienie przynoszą szczęście?
6 Zobacz galerię
fot. Bruna Caroline Costa/Shutterstock