Obserwuj w Google News

Afrykańskie upały nawiedziły Polskę. O tym nie zapominaj pod żadnym pozorem

2 min. czytania
14.08.2023 13:20
Zareaguj Reakcja

Upały znów nawiedziły Polskę. Alerty IMGW pierwszego i drugiego stopnia ostrzegające przed wysokimi temperaturami obowiązują w aż 14 województwach. – Środowisko termiczne będzie silnie obciążało układ termoregulacyjny człowieka. Będzie bardzo gorąco, pojawi się odczucie duchoty lub parności – tłumaczę eksperci i zalecają wzmożoną ostrożność. O czym pamiętać w czasie upałów? Przypominamy.

Jak chronić się przed upałami
fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Obecnie pogoda w Polsce nie jest sprzyjająca. Upały, które nawiedziły nasz kraj, mają utrzymać się jeszcze przynajmniej kilka dni. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej apelują, by podczas wysokich temperatur zachowywać szczególną ostrożność. Temperatura w niektórych regionach (w centrum i na południowym zachodzie) najprawdopodobniej przekroczy bowiem st. Celsjusza. Czekają nas także "tropikalna noce”.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w poniedziałek 14 sierpnia wydał ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia przed upałem. Eksperci zaznaczają, że wysoka temperatura może zagrażać życiu, a nawet zdrowiu. Jak chronić się przed upałami?

„Poważne ryzyko wystąpienia odwodnienia”. Te osoby powinny szczególnie uważać

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają, że wysokie temperatury mogą negatywnie wpływać na samopoczucie oraz ogólną kondycję organizmu.

– W całej Polsce w ciągu dnia wystąpią niekorzystne warunki biometeorologiczne – zaznaczają. I dodają: – Środowisko termiczne będzie silnie obciążało układ termoregulacyjny człowieka. Będzie bardzo gorąco, pojawi się odczucie duchoty lub parności. Uwaga na poważne ryzyko wystąpienia odwodnienia.

Eksperci zaznaczają, że najbardziej narażone na szkodliwe działanie wysokich temperatur są: dzieci osoby starsze oraz osoby przewlekle chore. Zachować ostrożność powinni jednak – bezwzględnie – wszyscy.

Redakcja poleca

Jak chronić się przed upałami? O tych zasadach pamiętaj

Jak chronić się przed zgubnym wpływem upałów na organizm? Przede wszystkim osoby, które nie muszą wychodzić z domów, powinny w nich pozostać. Warto zadbać o właściwą cyrkulację powietrza w mieszkaniach – wskazane jest używanie wentylatorów i klimatyzacji.

Osoby, które z jakiegoś powodu muszą w czasie upałów wyjść w domu, powinny odpowiednio się zabezpieczyć. Podstawą letniego ubioru jest oczywiście nakrycie głowy - czapka z daszkiem, chusteczka lub kapelusz. Ponadto jasne, lekkie, przewiewne ubrania zapewniają większy komfort. Krem z wysokim filtrem pozwoli uniknąć z kolei poparzeń słonecznych. 

upał-w-polsce-jak-sie-chronic_article
fot. fot. shutterstock_CGN089

Zobacz również:  Dlaczego warto pić wodę. Oto kluczowe korzyści

Zaleca się także, by ograniczać przebywanie w pełnym słońcu – szczególnie między godziną 12.00 a 17.00.

Gdy za oknem temperatura jest szczególnie wysoka, powinniśmy dbać o nawodnienie organizmu. W tym celu zalecane jest picie regularnie wody. Wskazane jest też unikanie alkoholu oraz intensywnego wysiłku fizycznego.

Nie przegap

RadioZET.pl