Obserwuj w Google News

Kiedy zaczyna się i kończy adwent, ile trwa? To warto wiedzieć

2 min. czytania
Aktualizacja 21.11.2023
21.11.2023 15:54
Zareaguj Reakcja

Adwent to niezwykle ważny czas w Kościele katolickim, który poprzedza Święta Bożego Narodzenia. Oznacza okres przygotowań oraz oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa. Kiedy rozpoczyna się adwent i jak długo trwa? Oto najważniejsze informacje.

Adwent - kiedy się rozpoczyna?
fot. Shutterstock

Adwent to nazwa wywodząca się z języka łacińskiego od słowa "adventus", które tłumaczy się jako przyjście. W Kościele chrześcijańskim oznacza on okres liturgiczny przed Bożym Narodzeniem mający za zadanie przygotować wiernych na nadejście Jezusa Chrystusa.

Czas ten symbolizuje nie tylko oczekiwanie na narodziny Syna Bożego, ale również na jego powtórne pojawienie się na końcu świata. Początki adwentu sięgają najprawdopodobniej IV i VI wieku. Od pontyfikatu papieża Grzegorza Wielkiego adwent obejmuje cztery tygodnie, które są czasem głębokiej refleksji oraz radosnego oczekiwania.

Redakcja poleca

Adwent 2023: kiedy się zaczyna i kończy?

W 2023 roku adwent rozpoczyna się w niedzielę 3 grudnia i trwa do Wigilii, czyli 24 grudnia. Warto przy tym pamiętać, że pierwsza niedziela adwentu jest jednocześnie rozpoczęciem nowego roku liturgicznego w Kościele Katolickim. Kapłani apelują do wiernych, aby wykorzystać ten szczególny czas na modlitwę i pokutę.

Wierni powstrzymują się w tym czasie od udziału w zabawach, starają się przestrzegać postu, rezygnując ze spożywania mięsa czy też wyznaczają sobie różne postanowienia. Wielu z nich bierze również udział w tzw. roratach. Są to msze święte odprawiane ku czci Maryi Panny. Nabożeństwa odbywają się zwykle o poranku o godz. 6.00 i trwają około pół godziny. Podczas pierwszej części mszy wierni trzymają w dłoniach specjalne lampiony. W kościołach są również zapalane specjalne świece – tzw. roratki.

Zobacz także: 8 najciekawszych tradycji bożonarodzeniowych w Europie

Adwent: inne tradycje

Jednym z symboli, szczególnie kojarzących się z tym czasem jest wieniec adwentowy. Tworzy się go z gałązek choinki. Jego znakiem rozpoznawczym są także cztery świece: pokoju, wiary, miłości i nadziei, nawiązujące do czterech niedziel adwentu. Każda z nich zapalana jest w inną niedzielę.

Dużą popularnością, szczególnie wśród najmłodszych, cieszą się też kalendarze adwentowe. Mogą przybierać one różną formę. Mają przypominać o nadchodzących świętach i ułatwić odliczanie dni od początku adwentu aż do momentu jego zakończenia.