Obserwuj w Google News

Aborcja znowu na ustach Episkopatu. Znana adwokatka odpowiada

2 min. czytania
07.09.2023 11:59
Zareaguj Reakcja

„Aborcja nie może być prawnie dopuszczona z powodu występowania u matki zaburzeń psychicznych" – głosi stanowisko Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski. Na temat opublikowanego niedawno oświadczenia wypowiedziało się wiele osób. Głos zabrała również prawniczka współpracująca z Fundacją na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA - Kamila Ferenc.

Aborcja znowu na ustach Episkopatu. Prawniczka odpowiada
fot. Beata Zawrzel/REPORTER/East News, Jan Graczynski/East News

Niedawno  informowaliśmy o stanowisku Zespołu Ekspertów KEP na temat dopuszczalności aborcji z powodu występowania u ciężarnej kobiety zaburzeń psychicznych. Wpis spotkał się z ostrą krytyką. W polemikę z autorami oświadczenia weszli m.in. przedstawiciele młodzieżówki Partii Razem. Głos zabrała również posłanka Katarzyna Kotula oraz kandydatki Lewicy do Sejmu: Anna Sikora i Emilia Bartkowska-Młynek.

Portal Wirtualna Polska Kobieta dotarł do wypowiedzi Kamili Ferenc – adwokatki, która aktywnie współpracuje z Fundacją na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA oraz Fundacją Przeciw Kulturze Gwałtu. Prawniczka zamieściła w sieci wymowny wpis.

Redakcja poleca

Episkopat mówi o aborcji. Adwokatka odpowiada

Zespół Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski uznał: „Aborcja nie może być prawnie dopuszczona z powodu występowania u matki zaburzeń psychicznych. W takich przypadkach należy stosować uznane i skuteczne metody leczenia”. Kamila Ferenc postanowiła skomentować opublikowane oświadczenie. Adwokatka napisała na Twitterze:

Aborcja jest PRAWNIE dopuszczalna z powodu zagrożenia dla zdrowia psychicznego (widzicie różnicę sformułowań?). Jedyni niezależni eksperci i ekspertki od bioetyki to osoby zasiadające w Komitecie Bioetyki PAN. Zachęcam do zapoznania się z ich stanowiskiem.

W oświadczeniu Komitetu Bioetyki Polskiej Akademii Nauk w sprawie ochrony życia i zdrowia kobiet ciężarnych czytamy natomiast: „Komitet Bioetyki apeluje do wszystkich lekarzy, położnych i pielęgniarek oraz osób wykonujących inne zawody medyczne, a także do osób zarządzających podmiotami leczniczymi o przestrzeganie praw pacjentek ciężarnych, zapewnienie im maksymalnego bezpieczeństwa zdrowotnego w trakcie ciąży i porodu oraz o zapewnienie kobietom realnego i bezzwłocznego dostępu do aborcji w sytuacji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla ich życia lub zdrowia, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa”. Podkreślono również konieczność zatrzymania „narastającej spirali strachu i nieufności” pomiędzy ciężarnymi pacjentkami a personelem medycznym.

Zobacz także: Kaczyński o rodzeniu: „Największy prezent, który można zrobić Polsce”

Aborcja w Polsce. Obecny stan prawny

Przepisy aborcyjne obowiązujące w Polsce uległy zmianie w 2020 roku w wyniku orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Z tego względu legalna terminacja ciąży jest dopuszczalna tylko w dwóch przypadkach – gdy zachodzi podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałtu) oraz wtedy, kiedy stanowi ona zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety ciężarnej.

Dane Ministerstwa Zdrowia wskazują, że w 2022 roku w polskich szpitalach przeprowadzono tylko 161 aborcji; w dziewięciu województwach nie wykonano żadnego zabiegu. Organizacje pomagające kobietom w przerwaniu ciąży dysponują tymczasem zupełnie innymi statystykami na bazie własnego doświadczenia: według Aborcji Bez Granic tylko w zeszłym roku dostęp do terminacji ciąży uzyskało 44 tys. osób.

Nie przegap