Aborcja bez Granic pokazała statystyki. Ciążę przerwało 46 tysięcy kobiet
Opublikowano nowe statystyki związane z działaniem inicjatywy Aborcja bez Granic. Za jej pośrednictwem od października 2022 roku ciążę przerwało 46 tysięcy osób, czyli ponad 2 tysiące więcej niż podczas pierwszego roku po wyroku Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej.

22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przesłanka embriopatologiczna (zakładająca wady płodu) rozumiana jako powód terminacji ciąży jest niekonstytucyjna. Wyrok zaowocował nie tylko niespotykanym do tej pory i na taką skalę kobiecym aktywizmem oraz masowymi protestami społecznymi, ale i rozbudowaniem podziemia aborcyjnego. Przedstawicielki organizacji Aborcyjny Dream Team poinformowały na Facebooku, że w ciągu ostatniego roku inicjatywa Aborcja bez Granic umożliwiła przerwanie ciąży 46773 osobom.
Aborcja bez Granic pokazała statystyki. Najmłodsze dziewczyny miały 13 lat
Kobiety, które szukały pomocy, przerywały ciążę samodzielnie (za pomocą tabletek z asystą przedstawicielek organizacji wchodzącej w skład inicjatywy Aborcja bez Granic) lub wyjeżdżały na zabiegi do zagranicznych klinik. Dostęp do aborcji umożliwiały również kolektywy wspierające Polki w zakresie terminacji ciąży: Ciocia Basia (Niemcy), Ciocia Wienia (Austria) i Ciocia Czesia (Czechy).
Odnotowano także kontakty telefoniczne. Od października 2022 roku na infolinię Aborcji bez Granic zadzwoniły 4864 kobiety szukające informacji oraz dostępu do zabiegów przerywania ciąży. 316 z nich było uchodźczyniami z Ukrainy. W poście zamieszczonym na fanpage’u Aborcyjnego Dream Teamu można znaleźć również zdanie poświęcone młodym nastolatkom, z którymi inicjatywa miała kontakt: „Najmłodsze osoby które otrzymały od nas pomoc miały 13 lat, w sumie trzy osoby poniżej 15 roku życia wyjechały z naszą pomocą na zabieg aborcji”.
Zobacz także: Kaczyński o rodzeniu: „Największy prezent, który można zrobić Polsce”
Tyle wydano na aborcję w ciągu ostatnich trzech lat. Miliony złotych na zabiegi i tabletki
W ciągu ostatnich trzech lat – od momentu, w którym Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej zadecydował o niekonstytucyjności przesłanki dotyczącej wady płodu – sieć Aborcja bez Granic przeznaczyła na pomoc chcącym przerwać ciążę kobietom ponad 3,5 miliona złotych. W ciągu ostatniego roku łączna kwota wsparcia udzielonego przez wszystkie zrzeszone w inicjatywie organizacje wyniosła natomiast ponad 1,6 miliona złotych. Pieniądze wydano na wyjazdy, zabiegi, pobyty w zagranicznych klinikach oraz dopłaty do tabletek aborcyjnych.
Aborcyjny Dream Team - poza bieżącymi działaniami w ramach sieci Aborcja bez Granic - skupia się również na aktywizmie. Na łamach OKO.press organizacja postuluje dekryminalizację aborcji – usunięcie z Kodeksu karnego art. 152, przewidującego kary za pomoc w aborcji za zgodą kobiety, charakteryzuje jako „najpilniejszą potrzebę”.