Zbliża się zaćmienie Księżyca. Czy będzie widoczne gołym okiem?
Eksperci zaznaczają, że częściowe zaćmienie Księżyca, które nastąpi 28 października będzie jednym z najciekawszych zjawisk astronomicznych w bieżącym roku. Czy będzie można obserwować je w Polsce bez specjalistycznych przyrządów? Kiedy powinniśmy spojrzeć w niebo, jeśli chcemy dostrzec zaćmienie? Sprawdziliśmy!

Październik 2023 zdecydowanie możemy uznać za miesiąc bardzo ciekawy – zwłaszcza pod względem astronomicznym. 28 października nastąpi wyjątkowa pełnia Księżyca, zwana przez ekspertów Pełnią Myśliwych. Wówczas będziemy mogli obserwować na niebie częściowe zaćmieniem Księżyca. To niesamowite zjawisko! Warto więc go wypatrywać.
Zaćmienie księżyca 28 października. Czy będzie widoczne w Polsce?
Październikowe zaćmienie Księżyca będzie prawdziwą gratką dla miłośników astronomii. Zjawisko będzie bowiem dobrze widoczne w Polsce. W dodatku będzie można dostrzec je bez pomocy specjalistycznych urządzeń. Oczywiście osoby, które chcą zobaczyć zaćmienie bardziej dokładnie, mogą przygotować lornetki czy też teleskopy.
Częściowe zaćmienie Księżyca, które nastąpi w nocy z soboty na niedzielę (z 28 października na 29 października) potrwa dosyć długo, bo od godziny 20.01 do 00.26 nad ranem. Początkowa oraz końcowa faza będę jednak znacznie mniej spektakularne niż faza środkowa. Zjawisko zdecydowanie najlepiej śledzić po godzinie 22.00. Eksperci przewidują, że maksimum zaćmienia nastąpi dokładnie o godzinie 22.14.
Zaćmienie księżyca 28 października. Czego możemy się spodziewać?
Eksperci przewidują, że częściowe zaćmienie Księżyca, które nastąpi 28 października – chociaż będzie zjawiskiem ciekawym – dla przeciętnego obserwatora może nie być aż tak ekscytujące. Czego możemy się spodziewać? Astronom Jerzy Rafalski z Centrum Popularyzacji Kosmosu Planetarium w Toruniu wyjaśnił to w rozmowie z portalem Nauka w Polsce. „Dolna, lewa część tarczy Księżyca będzie nieco ciemniejsza, jakby 'wygryziona', choć Księżyc będzie w pełni. Ziemski cień w zasadzie liźnie powierzchnię Księżyca, bo zakryte będzie jedynie około jednej ósmej tarczy" – podkreślił.
Zobacz również: Pożegnaj się z przeszłością podczas zaćmienia Księżyca. Wykonaj prosty rytuał
Ekspert dodał, że osoby, które 28 października będą obserwować częściowe zaćmienie Księżyca powinny skupić się na kształcie wspomnianego ziemskiego cienia. Jest on bowiem bardzo istotny. „Jeśli się dobrze przyjrzeć, to widać, że to fragment okręgu. Dawno temu pierwsi obserwatorzy nieba w ten między innymi sposób zrozumieli, że Ziemia jest kulą” – wyjaśnił Astronom Jerzy Rafalski z Centrum Popularyzacji Kosmosu Planetarium w Toruniu.