Obserwuj w Google News

2 listopada: Czy Dzień Zaduszny jest wolny od pracy i szkoły?

2 min. czytania
18.10.2023 10:14
Zareaguj Reakcja

Uroczystość Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. 1 listopada wierni Kościoła katolickiego obchodzą jedno z ważniejszych świąt w roku liturgicznym. Istotne dla nich jest również Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, a więc Dzień Zaduszny, który przypada na 2 listopada. Czy to także dzień wolny od pracy i zajęć dydaktycznych? Sprawdziliśmy.

Czy 2 listopada jest dniem wolnym od pracy
fot. Piotr Molecki/East News

Uroczystość Wszystkich Świętych jest dla wiernych Kościoła Katolickiego wyjątkowo ważna. To właśnie w ten dzień Kościół celebruje wieczne szczęście chrześcijan, którzy zmarli, ale osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie wraz z Bogiem.

Święto Wszystkich Świętych obchodzone jest co roku 1 listopada. Wierni wówczas odwiedzają groby bliskich, przystrajają je bukietami żywych kwiatów oraz zniczami. W ten sposób pokazują, że tęskną za krewnymi, którzy opuścili już świat żywych. Niektórzy, by w nostalgii pomodlić się przy mogiłach przyjaciół, pokonują przed 1 listopada wiele kilometrów.

1 listopada: Czy jest dniem wolnym od pracy?

Uroczystość Wszystkich Świętych, która w Polsce przypada na 1 listopada to dzień wolny od pracy oraz zajęć dydaktycznych. Gwarantuje to art. 1 ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Wierni Kościoła katolickiego uczestniczą w ten dzień z mszy świętej. Osoby, które nie należą do wspólnoty kościoła, również często odwiedzają groby krewnych – by powspominać piękne chwile spędzone ze zmarłymi  bliskimi. Uroczystość Wszystkich Świętych sprzyja bowiem nie tylko modlitwie, ale także zadumie.

EN_01543954_0515
fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Zobacz również:  Czy Wszystkich Świętych jest obowiązkowe? Kodeks Kościoła stawia sprawę jasno

Czy 2 listopada jest dniem wolnym od pracy? Dzień Zaduszny to ważne święto dla katolików

Po Uroczystości Wszystkich Świętych w Kościele katolickim następuje równie ważny i podniosły dzień - Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych potocznie nazywane również Dniem Zadusznym.

Czy 2 listopada także jest wolny od pracy i zajęć dydaktycznych? Wówczas wierni modlą się za dusze odbywające w czyśćcu pokutę, a więc takie, które nie dostąpiły jeszcze wiecznego szczęścia. Niestety Dzień Zaduszny nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy oraz szkoły. Tuż po Uroczystości Wszystkich Świętych musimy więc wrócić do obowiązków.

Redakcja poleca

Dzień Zaduszny: Czy sklepy będą wówczas otwarte?

Dzień Zaduszny jest świętem kościelnym, a nie państwowym. W bieżącym roku 2 listopada to czwartek, a więc dzień handlowy. Tym samym nie musimy obawiać się, że wówczas nie zrobimy zakupów. W Dzień Zaduszny zakaz handlu nie obowiązuje, a w związku z tym prawo nie przewiduje żadnych ograniczeń dotyczących godzin otwarcia galerii handlowych, supermarketów i innych punktów handlowych. 2 listopada bez obaw możemy wybrać się na zakupy.

Jakie kwiaty nadają się na cmentarz, oto popularne gatunki
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstoock