Obserwuj w Google News

2 listopada: Czy w Dzień Zaduszny sklepy będą otwarte? Znamy odpowiedź

2 min. czytania
19.10.2023 10:15
Zareaguj Reakcja

Zakaz handlu obowiązuje w niektóre niedziele oraz w święta. W związku z tym w dniu Uroczystości Wszystkich Świętych nie będziemy mogli zrobić zakupów. Czy 2 listopada sklepy również będą zamknięte? Wówczas wierni Kościoła katolickiego przeżywają bowiem Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych – święto potocznie nazywane Dniem Zadusznym.

2 listopada 2023: Czy w Dzień Zaduszny sklepy będą otwarte
fot. Adam Burakowski/REPORTER/Adam Burakowski/REPORTER

Uroczystość Wszystkich Świętych to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu Kościoła katolickiego. Przypada zawsze na 1 listopada, jednak wierni rozpoczynają przygotowania znacznie wcześniej. Już na początku października porządkują cmentarze i sprzątają przestrzeń wokół mogił. Czyszczą grobowce, a na płytach nagrobnych kładą świeże kwiaty oraz znicze. Wszystko po to, by pokazać, że pamiętają o bliskich – krewnych i przyjaciołach, którzy odeszli z tego świata.

Czy 1 listopada sklepy będą zamknięte? Tu nie zrobisz zakupów

Uroczystość Wszystkich Świętych jest dla Katolików świętem nakazanym. To oznacza, że wierni obowiązkowo muszą w ten dzień uczestniczyć w mszy świętej – zazwyczaj odprawianej na cmentarzu. Zlekceważenie tego zalecenia jest ciężkim grzechem – warto o tym pamiętać.

Zobacz również:  Chryzantemy zachowają świeżość na dłużej. Wystarczy lakier do włosów

1 listopada jest dniem wolnym od pracy oraz zajęć dydaktycznych (art. 1 ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy). Wówczas nie zrobimy zakupów. Sklepy, galerie handlowe oraz inne punkty handlowe będą bowiem zamknięte przez cały dzień. We Wszystkich Świętych obowiązywać będzie zasada dobrze już nam znana z niedziel niehandlowych. Czynne będą jedynie niektóre apteki, kwiaciarnie, sklepy na dworcach i stacjach benzynowych. Za ladą 1 listopada będą mogli stanąć jedynie właściciele niewielkich sklepików osiedlowych.

Redakcja poleca

2 listopada 2023: Czy sklepy będą otwarte?

Niektórzy zastanawiają się, czy 2 listopada sklepy również będą zamknięte? Wierni Kościoła katolickiego przeżywają bowiem wówczas kolejne ważne święto Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, a więc Dzień Zaduszny. Warto jednak zaznaczyć, że 2 listopada nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy oraz zajęć dydaktycznych – nie jest więc świętem z perspektywy państwowej (art. 1 ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy). Ponadto w 2023 roku Dzień Zaduszny wypada w czwartek. Jak powszechnie wiadomo, zakaz handlu w czwartki nie obowiązuje.

2 listopada bez obaw będziemy mogli udać się na zakupy. Sklepy, galerie handlowe oraz pozostałe punkty handlowe będą bowiem czynne z takich godzinach, jak w inne dni powszednie.

Nie przegap
Jakie kwiaty nadają się na cmentarz, oto popularne gatunki
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstoock