Obserwuj w Google News

10 tysięcy kroków dziennie to bzdura? Nowe wyniki badań

2 min. czytania
31.03.2023 09:39
Zareaguj Reakcja

Praca zdalna to wygodne, ale wymagające równowagi rozwiązanie. Długie godziny przy komputerze warto regulować poprzez aktywność fizyczną – chociażby nieskomplikowane ćwiczenia. Wiele osób wybiera najprostszą opcję, czyli spacery. Okazuje się jednak, że słynne 10 tysięcy kroków dziennie dla zdrowia może być...mitem.

10 tysięcy kroków dziennie to mit? Krótsze spacery też mają korzyści zdrowotne - mówi nowe badanie.
fot. ThamKC/Shutterstock

Seryjni spacerowicze z pewnością znają uczucie frustracji, gdy licznik kroków nie wskazuje wieczorem magicznej liczby 10 tysięcy. Działania prozdrowotne stają się pewnym rodzajem wyzwania, regulowanego przez numer wyświetlany na ekranie zegarka albo telefonu. Istnieje również zjawisko szybkiego „nadrabiania” kroków – ćwiczenia w postaci dodatkowego wyjścia do sklepu lub chodzenia wokół osiedla czy domu nadal się zdarzają.

Wyniki nowych badań, o których informuje portal today.com, ściągają presję z osób oczekujących od siebie 10 tysięcy kroków każdego dnia. Co więcej, okazuje się, że systematyczność w spacerowaniu i związane z tym korzyści zdrowotne nie wymagają aż tak długiego dystansu!

Redakcja poleca

Spacery o zmniejszonej intensywności i podobne rezultaty. Zaskakujące badanie

Autorem badania jest doktor Kosuke Inoue, epidemiolog specjalizujący się w chorobach przewlekłych z prestiżowej, japońskiej uczelni Kyoto University. W rozmowie z today.com mówi, do przeprowadzenia prac badawczych zainspirowały go osoby mające czas na chodzenie wyłącznie w dni wolne. Razem z innymi naukowcami zdał sobie sprawę, że brakuje dowodów na korzyści zdrowotne wynikające z intensywnych spacerów tylko przez kilka dni w ciągu całego tygodnia. Postanowił to zmienić.

Analizę badania opublikował serwis JAMA Network Open. Istotne okazały się być dane zebrane w ramach ankiet na temat narodowego poziomu zdrowia i odżywiania w latach 2005 i 2006 (National Health and Nutrition Examination Surveys). Wybrano 3101 uczestników, których średni wiek wynosił w momencie badania 50 lat. Ich ankiety zawierały dane z akcelerometrów śledzących ich kroki przez jeden tydzień oraz statystyki śmiertelności osób z grupy, obejmujące następne lata.

Wyniki pokazały jasno: prawdopodobieństwo śmierci w ciągu 10 lat było o 15% mniejsze u uczestników, którzy przeszli co najmniej 8 tysięcy kroków jeden lub dwa razy w tygodniu.

Zobacz także: Ćwiczą jogę z psami. Puppy yoga podbija serca miłośników zwierząt

10 tysięcy kroków dziennie to mit? Statystyki mówią jasno

Wśród 532 uczestników, którzy przeszli co najmniej 8 tysięcy kroków maksymalnie dwa razy w tygodniu, tylko 75 osób zmarło. Wśród 1937 uczestników, którzy robili to samo trzy lub więcej razy tygodniu, zgonów w ciągu następnych 10 lat odnotowano tylko 107.

Co więcej – w trakcie badania okazało się, że liczba 8 tysięcy kroków nie musiała być odgórnie określona. Naukowcy odnotowali te same korzyści w sytuacji, gdy uczestnicy zrobili nawet 6 tysięcy kroków.

Zobacz także: Ludzie krytykują jej strój na siłownię. "Będę nosić to, co chcę" 

Oznacza to, że sytuacja, w której granica 10 tysięcy kroków nie zostaje przekroczona, nie powinna nas stresować. Sport to zdrowie – ale każdy mały sukces, również ten zaczynający się od 6 czy 8 tysięcy kroków dwa razy w tygodniu, należy celebrować. On także przynosi przecież zdrowotne korzyści!

RadioZET.pl/today.com/jamanetwork.com