,

Lasy Państwowe przypominają o prozdrowotnej miksturze. Stosowały ją nasze babcie

27.02.2023 09:34

Czym właściwie jest dziegieć? To produkt otrzymywany w procesie suchej destylacji drewna. Popularne staropolskie przysłowie „łyżka dziegciu nawet beczkę miodu zepsuje” sprawia, że ta substancja wywołuje w nas negatywne skojarzenia. Niepotrzebnie. Dziegieć ma właściwości, które korzystnie wpływają na zdrowie. O mocy tej substancji postanowiły przypomnieć Lasy Państwowe.

Właściwości dziegciu
fot. shutterstock/ Facebook@LasyPaństwowe

Dziegieć często nazywany jest również smołą drzewną. To substancja, która powstaje w wyniku destylacji suchego drewna (najczęściej brzozy lub sosny) albo węgla. Ma postać lepkiej, gęstej, ciemnobrązowej mazi i charakteryzuje się nieprzyjemnym zapachem, przypominającym odrobinę woń suszu ze śliwek.

Dziegieć przed laty stosowany był w medycynie ludowej jako antidotum na wiele dolegliwości. To prozdrowotna mikstura, która ma ponad 10 tys. organicznych substancji. Zawiera m.in. związki fenolowe i ksylenole. Dziegciowi przypisuje się właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne i przeciwświądowe.

Lasy Państwowe przypominają o dziegciu. Można zrobić go samemu

Dziegieć to dobroczynna substancja, którą możemy stworzyć w domowych warunkach. Postanowiły przypomnieć o tym Lasy Państwowe. Administratorzy facebookowego profilu jednostki organizacyjnej w najnowszym poście wytłumaczyli internautom, jak powstaje dziegieć. Instrukcja jest niezwykle prosta. Nie wymaga dużego zaangażowania ani specjalistycznej wiedzy.

– Weź dwa garnki. Ustaw je jeden na drugim. W tym górnym zrób otwory w dnie. W górnym umieść ścinki kory brzozowej. Podgrzewaj. Bądź cierpliwy. W efekcie w dolnym garnku otrzymasz lepką, ciemnobrązową ciecz. To będzie właśnie dziegieć – możemy przeczytać w najnowszym poście Lasów Państwowych na Facebooku.

Zobacz również: Przestań robić te rzeczy, a twoja skóra ci podziękuje. To sekret zdrowego wyglądu

Właściwości dziegciu: Kiedy warto po niego sięgnąć?

Nasze babcie stosowały dziegieć, by pozbyć się wielu dolegliwości. Rozwój kosmetyki sprawił, że na jakiś czas zapomnieliśmy o prozdrowotnych właściwościach tej substancji. Jednak w ostatnim czasie wiele polskich firm kosmetycznych sięga po staropolskie receptury, jednocześnie na nowo odkrywając działanie dziegciu.

W związku z tym Lasy Państwowe postanowiły przypomnieć także o zastosowaniu dziegciu. To substancja, która sprawdza się przede wszystkim w przypadku rozmaitych dolegliwości skórnych. Wykorzystuje się ją do walki z: trądzikiem, łuszczycą, łojotokiem, świądem, łupieżem. Dziegieć wzmacnia bowiem barierę ochronną skóry i sprawia, że ta staje się bardziej odporna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.

W medycynie ludowej znany, jako środek na choroby skóry, o działaniu antybakteryjnym i dezynfekującym. Impregnowano nim płótna i skóry, uszczelniano beczki, przyklejano groty do strzał, leczono nim choroby racic, kopyt i kości. Ma tak intensywny i niepowtarzalny zapach, że nigdy nie pomylicie go z żadnym innym - tłumaczą administratorzy Lasów Państwowych.

loader

RadioZET.pl/interia.kobieta.pl

Logo radiozet Dzieje się